physics ncert solutions class 11th

Get insights from 951 questions on physics ncert solutions class 11th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about physics ncert solutions class 11th

Follow Ask Question
951

Questions

0

Discussions

4

Active Users

30

Followers

New answer posted

6 months ago

0 Follower 6 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

.From conservation of energy

mgh = 1 2 m v 2 + 1 2 l ω 2

m g h = 1 2 m v 2 + 1 2 m R 2 2

10 h = 1 6 2 + 1 6 4

h = 1.2 m = 120 cm

New answer posted

6 months ago

0 Follower 1 View

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1 msD = 1mm

10 vsD = 9msD

1vsD = 0.9 MsD

L.C. = 1MSD – 1VSD = 1 – 0.9 = 0.1 mm

Zero error = 4LC = 0.4 mm

Reading = MSR + VSR + correction

= 4.1 cm + 6 * .01 cm + (-0.04 cm) = (4.1 + 0.06 – 0.04) cm

= 4.12 cm = 412 * 10-2 cm

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

v S = 0 , v O b = 5 m / s

f d i r e c t = ( 3 2 0 5 3 2 0 ) 6 4 0 = 6 3 0 H z

f b e a t = ( 6 5 0 6 3 0 ) = 2 0 H z

New answer posted

6 months ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

n 1 = 1 m o n o t o m i c

n 2 = 3 d i a t o m i c C v = α 2 R 4 J / m o l k

As, Cv (mix) = 1 * 3 2 R + 3 * 5 2 R 4 = 9 R 4 = α 2 R 4

α = 3

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

R = u 2 s i n ( 2 * 4 5 ° ) g = u 2 g

R 2 = u 2 2 g = u 2 s i n 2 0 g

s i n 2 θ = 1 2

2 θ = 3 0 ° θ = 1 5 °

New answer posted

6 months ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

r 1 = 2 i ^ + 4 j ^ 2 k ^ , r 2 = i ^ + 2 j ^ + α k ^

Projection of r 1  on r 2  is zero r 1 . r 2  = 0

2 + 8 - 2 = 0=> α= 5

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

T1 = 727 + 273 = 1000k

T2 = 127° + 273 = 400 k

Q1 = 5 * 103 k cal

6 0 0 1 0 0 0 = w 5 0 0 0                

w = 12.6 * 106 J

New answer posted

6 months ago

0 Follower 4 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

For first ball

 s = ut +   1 2 a t 2

h = u * 6 1 2 * 1 0 * 6 * 6

h = 6 u 1 8 0      

h = 180 - 6u                     -(1)

for second boy

h = u t 1 2 a t 2

h = u * 1 . 5 + 1 2 * 1 0 * 1 . 5 * 1 . 5             

h = 1.5u + 11.25               -(2)

from (1) & (2)

180 - 6u = 1.5u + 11.25

7.5u = 180 - 11.25

u = 1 6 8 . 7 5 7 . 5 = 2 2 . 5    

h = 180 - 6u

= 180 - 6 * 22.5

45m

for third ball

h = u t + 1 2 a t 2

h = 0 * t + 1 2 * 1 0 t 2     

4 5 = 5 t 2          

t2 = 9

t = 3 sec

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

V r m s α T | T i = 1 2 7 ° C = 4 0 0 k .

V r m s 1 = 2 V r m s , m = 0 . 0 5 6 k g = 5 6 g   

Tf = 4Ti = 4 * 400 = 1600 k

Q = n c v Δ T = ( m M ) C v Δ T        

( 5 6 2 8 ) 5 2 R Δ T

2 * 5 2 * 2 * 1 2 0 0

Q = 12 * 103 cal

= 12 k cal

New answer posted

6 months ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

g = 9 ( 1 + h R ) 2

g 3 = g ( 1 + h R ) 2

( 1 + h R ) 2 = 3

1 + h R = 3

h R = 3 1

h R = 1 . 7 3 2 1

h R = 0 . 7 3 2

h = 0.732 * 6400

= 4684.8 km » 4685 km

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 66k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 686k Reviews
  • 1800k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.