Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 1 View

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Liquation refining process is applicable for the metal having low m.p, but containing impurities have higher m.p.

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

? 0.30 gm glycine is present in 100 gm protein

? 75 gm glycine is present in 1 0 0 0 . 3 0 * 7 5 = 1 0 0 0 0 3 0 * 7 5 = 2 5 * 1 0 3 g / m o l

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Higher adsorbtion of gas is corresponds to higher liquefaction and higher liquefaction is directly proportional to the higher critical temperature.

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Dettol is a mixture of

            

(B) is Terpineol.

New answer posted

a year ago

0 Follower 25 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Total concentration of H+ after the mixing of HCl and H2SO4;

[H+]= (200*0.01)+ (400*2*0.01)600

[H+]=160

∴pH=log10 (160)=1.78

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Enolisable carbonyl compound gives enamine with 2° amine.

Does not form enol thus not form enamine.

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Mass of pure carbon in coal = 0.6 * 1000gm * 60100=360gm

Mass of carbon converted into CO = 6 60100*360=216gm⇒Mol=21612=18 mole of carbon

Mass of carbon converted into CO2 = 360 – 216 = 144gm Mole = 14412=12 mole of carbon.

C (s) + O2 (g) CO2 (g) + 400KJ

Mole – 12 for CO2 production, Hence total energy produced = 400 * 12 = 4800KJ

C (s)+12O2 (g)→CO (g)+100KJ

Mole = 18 for CO production, Hence energy produced = 100 * 18 = 1800KJ

Total heat = 4800 + 1800 = 6600KJ

New answer posted

a year ago

0 Follower 134 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Kindly consider the following figure

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Sequence of sub-energy level decided by the rule of  (n+l).

New answer posted

a year ago

0 Follower 13 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Kindly consider the following figure

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 716k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.