Class 12th

Get insights from 12k questions on Class 12th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 12th

Follow Ask Question
12k

Questions

0

Discussions

28

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Capacitance of element

Capacitance of element, C ' = K ( 1 + α x ) ε 0 A d x

∑ 1 C ' = ∫ 0 d ? d x K ε 0 A ( 1 + α x )

1 C = 1 K ε 0 A α l n ? ( 1 + α d )

Given: α d ? 1

1 C = 1 K ε 0 A α α d - α 2 d 2 2 ; 1 C = d K ε 0 A 1 - α d 2

C = K ε 0 A d 1 + α d 2

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

A = A 0 e - λ t

500 = 700 e - λ t λ t = l n ? 7 5 l n ? 2 t 1 / 2 * 30 = l n ? 7 5 ? t 1 / 2 = l n ? 2 * 30 l n ? 7 5

t 1 / 2 = 61.8 m i n ≈ 62 m i n .

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

For 2 nd    minima

d s i n ? θ = 2 λ

s i n ? θ = 3 2   (given)

⇒ λ d = 3 4

So for 1 st    minima is

d s i n ? θ = λ

s i n ? θ = λ d = 3 4   (from equation (i)

θ = 25.65 ?   (from sin table)

  θ ≈ 25 ? .

New answer posted

a year ago

0 Follower 14 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

x = retentivity

y = coercivity

z = saturation magnetization

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

  I = I 0 t - I 0 t 2

? = B A

? = μ 0 n I A

V R = d ? d t = - μ 0 n A l 0 ( 1 - 2 t )

V R = 0 at   t = 1 2 and I R = V R   Resistance of loop  

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Magnitude of electric field is constant & the surface is equipotential.

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

  Energy     Volume   = M L 2 T - 2 L 3 = M L - 1 T - 2

The distance between two successive bright fringes is fringe width  ( β ) .

β = λ D d = 589 * 10 - 9 * 1.5 0.15 * 10 - 3 = 5.9 m m

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Relation between De-Broglie wavelength and K.E. is

λ = h 2 ( K E ) m e ⇒ λ ∝ 1 K E

λ A λ B = K E B K E ⇒ 1 2 = T A - 1.5 T A ⇒ T A 2 e V ∴ K E B = 2 - 1.5 = 0.5 e V ? B = 4.5 - 0.5 = 4 e V

New answer posted

a year ago

0 Follower 10 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

E ? = σ 2 ε 0 c o s ? 60 ? ( - x ˆ ) + σ 2 ε 0 - σ 2 ε 0 s i n ? 60 ? ( y ˆ )

E ? = σ 2 ε 0 1 - 3 2 y ˆ - 1 2 x ˆ

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

I = I 0 c o s 2 ? θ

I 0 10 = I 0 c o s 2 ? θ

c o s ? θ = 1 10 = 0.31 < 1 2 which is 0.707

So, θ > 45 ?  and 90 - θ < 45 ?  so only one option is correct i.e. 18.4 ?

Angle rotated should be = 90 ? - 71.6 ? = 18.4 ?  .

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 717k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.