Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

 CH3OH (l)+32O2 (g)→CO2 (g)+2H2O (l)

Δn=−0.5

ΔH=ΔE+ΔnRT=−726−0.5*8.31000*300=−726−1.24=−727.24≈−727kJ/mol

Hence, x = 727 (the nearest integer)

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 CH4+2O2→CO2+2H2O

2 moles of water produced by 1 mole of methane

Or 36 gm of water produced by 1 mole of CH4

∴ 81 gm of water produced = 1*8136 = 2.25 mole of CH4

Mole of CH4 required = 225 * 10-2

the nearest integer = 225

New answer posted

a year ago

0 Follower 9 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

  [Co (H2O)6]2++NH3 (excess)→ [Co (NH3)6]3++6H2ODiamagnetic  nature

Co3+→3d64s0

⇒t2g6eg0  (form of paired electron)

No. of electron in t2g = 6

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 Kcat=Ae− (Ea)catRTand  Kuncat=Ae− (Ea)uncatRT

KcatKuncat=e (Ea)uncat− (Ea)catRT=e10*10008.314*300=e4.009=ex

∴x=4

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

cell reaction is ;

Cu (s)+Sn (aq)2+→Cu (aq)+++Sn (s)

Q= [Cu++] [Sn++]=0.010.001   and  n=2

Ecell=Ecello−0.0592log0.010.001

=−0.48−0.0592log10=−0.509

=983.33*10−1KJ/mole

the nearest integer = 983

New answer posted

a year ago

0 Follower 14 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Hl? 12H2+12l2

t = eq1 - α2 α2 [α=0.4]

Kp= (PH2)12* (Pl2)12PHl= (0.2)12* (0.2)120.6

= −8.31*300*2.3*log (13)=2735J/mol

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

π = i * c * R * T = 2 * 0 . 8 3 * 3 0 0 6 0 * 1 0 3 = 0 . 0 0 4 1 5 b a r

= 415 Pa

New answer posted

a year ago

0 Follower 14 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Vapourisation of H2O, H2O (l)→H2O (g)

Mole of H2O= 3618=2mol

ΔE=ΔH−ΔnRT

=41.1−1*8.31*3731000=38kJ/mole

New answer posted

a year ago

0 Follower 1 View

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Brown ring is formed due to nitrosoferrous sulphate formation.

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Water has only two lone pair and XeF4 has two lone pair electron in opposite plane of the central atom.

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 717k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.