Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Empirical formula is C5H7N

Empirical mass = 81

Molecular mass = 162

So, molecular formula is C10H14N2

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Consider the following image

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Intermolecular H- bonding and intra-molecular H- bonding producing compound may be the phenol derivatives.

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Complete combustion of compound produces 0.2 gm CO2

Hence wt of carbon in 0.2 gm CO2

= (1244*0.2)gm

Therefore % of carbon in compound

=wt  of  carbon*100wt  of  compound=12*0.2*10044*0.3=240044*3=18.18≈18%

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

For precipitation of two moles of AgCl

Two Cl will produce as a free anion

CoCl3.4NH3 complex will  [CO (NH3)4Cl2] Cl (will not give 2Cl)

PtCl4.2HCl→ complex will be H2 [PtCl6] will not any Cl

NiCl2.6H2O→ [Ni (H2O)6]Cl2 will produce two Cl ion.

[Ni (H2O)6]+++2Cl−→AgNO32AgCl (s) precipitate formation

Ni2+→ [Ar]3d84s0

μ=2 (2+2)=8=2.84BM=3

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Most basic oxide V2O3

Here V has +3 O.S. Hence V+3  [Ar]3d2

two unpaired e- in d- subshell

μ=2 (2+2)=8=2.84  BM≈3

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Volume of H2 adsorbed = nRTP=2*0.083*3002*1=24.9  lit=24900  ml

Therefore volume of gas adsorbed per gram of the adsorbent = 249002.5=9960

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Process is based upon simultaneous disintegration hence,

0.693100*t=2.303log10A0At ………….(i)

and 0.69350*t=2.303log10B0Bt ………….(ii)

from equation (i) and (ii)

0.693t[150−1100]=[logB0Bt−logA0At]*2.303

Here; A0 = B0 and At=4*Bt

Therefore 0.693t[1100]=2.303[log(B0Bt*AtA0)]

∴t=2.303*0.3010*2*100693=200s

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

Here, total meq of acetic acid = 50 * 0.1 = 5

And total meq of NaOH = 25 * 0.1 = 2.5

After neutralization process

Meq of left acetic acid = 2.5

And meq of formed CH3COONa = 2.5

pH=pKa+log10 [S] [A]

pH=4.76+log102.52.5=4.76=476*10−2

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

0.5 % KCl solution has molality (m) = 0.5*100074.5*99.5

KCl (aq)? K (ag)++Cl (aq)−

1 - α            α             α

And I =  (1−α+α+α)=1+α

i=ΔTfkf*m=0.24*74.5*99.51.8*0.5*1000=1+α

1.976 = 1 + α

∴α=0.976

% = 97.6%

the nearest 98.

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 717k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.