physics ncert solutions class 11th
Get insights from 951 questions on physics ncert solutions class 11th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about physics ncert solutions class 11th
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(a) Mass m = 5kg
Radius =1m=R
Revolution per minute w= 300rev/min
= 300 ( )rad/min
=
Linear speed v= rw
=
KE= 1/2mv2
= 2J
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) When a pendulum oscillates in air, it will lose energy continuously in overcoming resistance due to air. Therefore total mechanical energy of the pendulum decreases continuously with time. This variation is correctly represented by option c.
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(d) When the earth is the closest to the sun, speed of the earth is maximum, hence KE is maximum. When the earth is the farthest from the sun speed is minimum hence, KE is minimum but never zero and negative.
This variation is correctly represented by option d
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) Power =constant
P+dw/dt=fds/dt
Fds=fdscos0
P=fds/dt=constant
Fv=constant
[MLT-2] [LT-1]= constant
[L2T-3]= constant
L 3/2
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) v=ax3/2
m=0.5kg, a= 5m/s2
a= dv/dt= vdv/dt= ax3/2d/dx (ax3/2)
= ax3/2a x1/2= 3/2a2x2
Force = ma= m a2x2
Work done = dx
= ma2 (x3/3)02
= =50J
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) When two bodies of equal masses collides elastically, their velocities are interchanged.
When ball 1 collides with ball 2 then velocity of ball1, v1 becomes zero and velocity of ball 2, v2 becomes v.

V1=0, V2=v
When ball 2 collides will ball 3 v2 =0, v3=v
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) Total energy is E=KE+PE……………1
When particle is at x =xm i.e at extreme position, returns back. Hence at x=xm and x=0 KE=0
From eqn1
E= PE+0 = PE= V (xm)=1/2kxm2
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) From conservation of mechanical energy
V=
Hence speed is same for both stones .
a1=acceleration along inclined plane = gsin 1
Similarly for stone a2=gsin 2 as 2> 1, hence a2>a1
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) when we are considering the two bodies as system the total external force on the system will be zero . hence total linear momentum of the system remains conserved.
New answer posted
8 months agoContributor-Level 10
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) As the body is falling freely under gravity, the potential energy decreases and kinetic energy increases but total mechanical energy (PE+KE) of the body and earth system will be constant as external force on the system is zero.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 66k Colleges
- 1.2k Exams
- 686k Reviews
- 1800k Answers






