Chemistry
Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
KCl solution has molality (m) = 3.3, [Means 3.3 mol of KCl dissolved in 1 kg of solved]
Total mass of solution = mass of solute + mass of solvent
= 3.3 * 74.5 + 1000 gm
= 1245.85 gm
Volume of solution =
Ans. = 3 (the nearest integer)
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
0.0504 M NH4Cl of 5ml => millimole of
0.0210 M NH3 of 2ml => millimole of NH3 = 0.0210 * 2
It is a basic buffer.
Total volume = 7ml
Ans. = 3
New answer posted
a year agoThe ratio of number of water molecules in Mohr's salt and potash alum is_____* 10-1
(Integer answer)
Contributor-Level 10
Molecular formula of Mohr' salt, FeSO4. (NH4)2SO4.6H2O.
Molecular formula of potash alum = K2SO4.Al2 (SO4)3.24H2O. Overall molecular formula of potash alum = KAl (SO4)2. 12H2O. Ratio of water molecules in Mohr' salt and Potash alum
Ans. = 5
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
All the solution have higher ion production with respect to 0.1 M C2H5OH i.e. 0.1 M Ba3 (PO4)2, 0.1 M Na2SO4, 0.1 M KCl and 0.1 M Li3PO4. Hence all have lowered freezing point than 0.1 M C2H5OH (which is non-ionisable in aqueous medium).
Ans. = 4
New answer posted
a year agoContributor-Level 9
In electro-refining, impure metal (blister copper) is used as an anode while precious metal like Au, Pt gets deposited as anode mud.
New answer posted
a year agoContributor-Level 9
In electro-refining, impure metal (blister copper) is used as an anode while precious metal like Au, Pt gets deposited as anode mud.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 67k Colleges
- 1.2k Exams
- 716k Reviews
- 1850k Answers
