Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 13 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.33.  (i) 52 moles of Ar

Ans:1 mole of Ar = 6.022 * 1023 atoms of Ar

Therefore, 52 mole of Ar = 52 * 6.022 * 1023 atoms of Ar= 3.131 * 1025 atoms of Ar

(ii) 52 u of He

Ans:1 atom of He = 4u of the He

Or, 4 u of He = 1 atom of He

So, 52 u of He = 52/4 atom of He = 13 atoms of He.

(iii) 52 g of He

Ans:4g of He = 6.022 * 1023 atoms of He

So, 52g of He = 6.022 * 1023 * 52/4 atoms of He

= 7.8286 * 1024 atoms of He

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.32. Molar mass of argon is

= [ (35.96755 * 0.337/100)+ (37.96272 * 0.063/100)+ (39.9624 * 99.60/100)]g mol-l

= [0.121+0.024+39.802] g mol-l

= 39.947 g mol-l

So, the molar mass of argon is 39.947 g/ mol.

New answer posted

a year ago

0 Follower 15 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.31. First we need to find the least precise number to find the significant figures.

(i) Least precise number of the calculation  is 0.112

Therefore, number of significant figures in the answer = Number of significant figures in the least precise number, i.e. 3

(ii) Least precise number of calculations = 5.364

Therefore, number of significant figures in the answer will be = Number of significant figures in 5.364 = 4

(iii) 0.0125+0.7864+0.0215

Since the least number of decimal places in each term is four, the number of significant figures in the answer will also be 4.

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.30. 1 mol of 12C atoms = 6.02 x 1023 atoms = 12 g

Or, 6.02 x 1023 atoms of 12C have mass = 12 g

Therefore, 1 atom of 12C will have mass = 12 x 1/6.02 x 1023 = 1.9927 x 10-23 g

New answer posted

a year ago

0 Follower 35 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.29. According to the formula of mole fraction,

X (C2H5OH) = 0.040 = n (ethanol) / [n (ethanol) + n (water)]

Now, n (water) = 1000g/18g mol-1 = 55.55 moles                                          [? Density of water=1kg m-3]

Therefore, 0.040 = n (ethanol) / [n (ethanol) + 55.55]

i.e., 0.04 x n (ethanol) + 2.222 = n (ethanol)

i.e., 2.222 = [1- 0.04] n (ethanol)

i.e., n (ethanol) = 2.222 / 0.96 = 2.314 M

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.28. The number of atoms in each of the given elements are calculated as below:

(i) 1 g Au = 1 / 197 mol = 1/ 197 x 6.02 x 1023 atoms

(ii) 1 g Na = 1/ 23 mol = 1/ 23 x 6.02 x 1023 atoms

(iii) 1 g Li = 1/ 7 mol = 1 / 7 x 6.02 x 1023 atoms

(iv) 1 g of Cl2 = 1/ 71 mol = 1/ 71 x 6.02 x 1023 atoms

Therefore, since the denominator is the smallest in case of Li, 1 g Li has the largest number of atoms

New answer posted

a year ago

0 Follower 31 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.27.  (i) 28.7 pm = 28.7 x 10-12 m = 2.87 x 10-11 m

(ii) 15.15 µs = 15.15 x 10-6 s = 1.515 x 10-5 s

(iii) 25365 mg = 25365 mg x 10-6 kg = 2.5365 x 10-2 kg

New answer posted

a year ago

0 Follower 13 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.26. H2 and O2 react according to the equation

2H2 (g) + O2  (g) ——>2H2O  (g) 

Thus, 2 volumes of H2 react with 1 volume of O2 to produce 2 volumes of water vapour. Hence, 10 volumes of H2 will react completely with 5 volumes of O2 to produce 10 volumes of water vapour.

New answer posted

a year ago

0 Follower 69 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.25. Molar mass of Na2CO3= (2 x 23) + 12 + (3 x 16) = 106g mol-1 

0.50 mol Na2CO3 means 0.50 x 106 g = 53 g of Na2CO3

0.50 M Na2CO3 means 0.50 mol per volume in litre,

i.e., half of 106 g Na2CO3 is present in 1 L solution.

i.e.,53 g Na2CO3 is present in 1 L of the solution

New answer posted

a year ago

0 Follower 19 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.24. According to the given equation, 1 mol of N2 reacts with 3 mol of H2.

Or, 28 g of N2 react with 6 g of H2.

So, 2000 g of N2 will react with H2 = 6/28 x 2000 g = 428.6 g of H2.

(i) 2 mol of N2 or 28 g of N2 produce NH3 = 2 mol = 34 g

So, 2000 g of N2 will produce NH3 = 34/28 x 2000 g = 2428.57 g

(ii) Yes, N2 is the limiting reagent while H2 is the excess reagent. So, H2 will remain unreacted.

(iii) H2 will remain unreacted. Mass left unreacted = 1000 g – 428.6 g = 571.4 g

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 718k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.