Class 11th
Get insights from 8k questions on Class 11th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 11th
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
pH = – log [H+] or log [H+] = – pH = – 3.76 = 4.24
Therefore, [H+] = Antilog 4.24 = 1.738 x 10-4 = 1.74 x 10-4 M
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
pH = – log [H+] = – log (3.8 x 10-3) = – log 3.8 + 3 = 3 – 0.5798 = 2.4202 = 2.42
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
(a) OH– ions can donate an electron pair and act as Lewis base.
(b) F– ions can donate an electron pair and actas Lewis base.
(c) H+ ions can accept an electron pair and act as Lewis acid.
(d) BCl3 can accept an electron pair since Boron atom is electron deficient. It is a Lewis acid.
New question posted
a year agoNew answer posted
a year agoContributor-Level 10
An acid-base pair which differs by a proton only is known as conjugate acid-base pair. For example, HCl, and Cl represents conjugate acid base pair.
The conjugate acid/base for the species HNO2, CN–, HClO4F–, OH–, CO32-, and S2- are NO2–, HCN, ClO4–, HF, H2O, HCO3– and HS–.respectively.
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Kc = [CH4] [H2O] / [CO] [H2]3
3.90 = [CH4]*0.02 / (0.30) (0.10)3
[CH4] = 3.90*0.30* (0.10)3 / 0.02
=5.85*102 M
Thus, the concentration of methane in the mixture is 5.85*102 M.
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
The equilibrium constant expression is
Kc = [O3]2 / [O2]3
2.0*1050 = [O3]2 / (1.6*102)3
[O3]2=2.0*1050* (1.6*102)3
=8.192*1056
Hence, the equilibrium concentration of ozone is
[O3]= 2.86*1028M
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 67k Colleges
- 1.2k Exams
- 718k Reviews
- 1850k Answers
