Class 12th

Get insights from 12k questions on Class 12th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 12th

Follow Ask Question
12k

Questions

0

Discussions

28

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 9 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

| τ ? | = P E s i n ? θ ⇒ 4 = q * 2 a * E s i n ? 30 ?

q = 4 2 * 10 - 2 * 2 * 10 5 * 1 2

= 2 * 10 - 3 C

= 2 m C

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Fundamental harmonic frequency open pipe

= V 2 L = v 1

(say)

Fundamental harmonic frequency of closed pipe = V 4 L

= v 2 (say)

⇒ v 1 v 2 = V 2 L V 4 L 2 : 1

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Diameter = main scale reading + (circular scale reading * least count)
Diameter = 0 + (52 * 0.01 mm) = 0.52 mm = 0.052 cm.
In the RLC circuit:
Given I? = 10√2 A, so I? = I? /√2 = 10 A.
V? = √ [V? ² + (V? - V? )²] = √ [40² + (40 - 10)²] = √ [1600 + 30²] = √ [1600 + 900] = √2500 = 50 V.
Impedance Z = V? / I? = 50 V / 10 A = 5 Ω.
For Hindi: I? = 10√2 A, V? = 50V, Z = V? /I? = 50/ (10√2) = 5/√2 Ω.

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

S
Sejal Baveja

Contributor-Level 10

Yes, candidates can get admission in Sai Tirupati University for BA with 60% in Class 12. The minimum required aggregate for almost all the UG courses is 45%-55% including relaxations for the reserved category. Candidates must ensure that they submit the marksheets and certificate of Class 12 to apply for and confirm admission at Sai Tirupati University.

New answer posted

a year ago

0 Follower 11 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

A reverse-biased Zener diode is used as a voltage regulator.
The potential barrier for Germanium (Ge) is approximately 0.3 V.
The potential barrier for Silicon (Si) is approximately 0.7 V.

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Kindly go through the solution

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 37 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Kindly go through the solution

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Kindly consider the following Image 

 

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

R = R 0 ( A ) 1 / 3 R 1 R 2 = 125 64 1 / 3 = 5 4

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

For a conducting sphere, the electric field E = σ/ε? and potential V = σR/ε?
When two spheres are connected by a wire, their potentials become equal: V? = V?
σ? R? /ε? = σ? R? /ε?
σ? R? = σ? R? ⇒ σ? /σ? = R? /R?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 716k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.