Japan Cost of living
Get insights from 6 questions on Japan Cost of living, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Japan Cost of living
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
5 months agoBeginner-Level 3
Tokyo is arguably the most expensive region to study in Japan, with average monthly cost of living (including food & other utilities) ranging between Yen 57,000-Yen 90,000 (INR 33.9 K-INR 53.6 K). Food, Transportation & other everyday utilities account for about INR 5 K, while the rest comes under rent & personal expenses. The table below gives a detailed breakdown of the living expenses students may incur over a month in Tokyo:
Product | Cost in Yen | Cost in INR |
|---|---|---|
Rice (5 kg) | 2,650 yen | INR 1.5 K |
| White Bread (1 kg) | 511 yen | INR 304 |
| Milk (1,000 ml) | 253 yen | INR 150 |
| Eggs (10 eggs) | 264 yen | INR 157 |
| Apples (1 kg) | 1,039 yen | INR 618 |
| Cabbage (1 kg) | 178 yen | INR 106 |
| Carbonated drink (1 liter) | 236 yen | INR 140 |
| Hamburger | 233 yen | INR 138 |
| Gasoline (1 liter) | 176 yen | INR 104 |
| Toilet paper (1,000 m) | 799 yen | INR 475 |
| Hair cut | 3,737 yen | INR 2.2 K |
| Taxi (4 km) | 1,693 yen | INR 1 K |
Total Cost | 9,110 Yen | INR 5.4 K |
Source: Portal Site of Official Statistics of Japan (Retail Price Survey of August 2024)
New question posted
5 months agoNew answer posted
7 months agoContributor-Level 7
According to the Embassy of Japan in New Delhi, an Indian student needs YEN 89,000 (INR 50,000) per month excluding rent and travel expenses. If you are going to study in Japan for first time then keep a budget of YEN 700,000 (INR 393,260) for the first three months to settle yourself. This will include your overall expenses.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 65k Colleges
- 1.2k Exams
- 681k Reviews
- 1800k Answers
