Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Molality (m) = ( 4 0 / 1 8 0 ) 0 . 2 = ( 1 0 9 ) m o l a l

Δ T f = T f − T f ' = 1 . 8 6 * 1 0 9 K

T f ' = 2 7 3 . 1 5 − 1 . 8 6 * 1 0 9 K

= 2 7 1 . 0 8 K ≈ 2 7 1 K

New answer posted

a year ago

0 Follower 9 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Applying : ( n 1 + n 2 ) i n i t i a l = ( n 1 + n 2 ) f i n a l  

Assuming the system attains a final temperature of T (Such that 300 < T < 60)

(Heat lost by N2 of container l) = (Heat gained by N2 of container II)

n 1 C m ( 3 0 0 − T ) = n 2 C m ( T − 6 0 )  

( 2 . 8 2 8 ) ( 3 0 0 − T ) = 0 . 2 2 8 ( T − 6 0 )  

14 (300 – T) = T – 60

P = ( 3 2 8 ) * 8 . 3 1 * 2 8 4 3 * 1 0 − 3 * 1 0 − 5 b a r = 0 . 8 4 2 8 7     b a r  

P = 8 4 . 2 8 * 1 0 − 2 b a r

≈ 8 4 * 1 0 − 2 b a r  

             

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Energy of emitted photon in 0.1 sec = 10-4 J

n * h c λ = 1 0 − 4

n * 6 . 6 3 * 1 0 − 3 4 * 3 * 1 0 8 1 0 0 0 * 1 0 − 9 = 1 0 − 4

n = 5 . 0 2 * 1 0 1 4 = 5 0 . 2 * 1 0 1 3 ≈ 5 0 * 1 0 1 3

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

κ = 1 R * l A = [ ( 1 1 5 0 0 ) * 1 . 1 4 ] S     c m − 1 = 1 . 1 4 1 5 0 0 S c m − 1

λ m = κ M * 1 0 0 0 S c m 2 m o l − 1

λ m = 1 0 0 0 * ( 1 . 1 4 1 5 0 0 ) 0 . 0 0 1 S c m 2 m o l − 1 = 7 6 0 S c m 2 m o l − 1

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Applying : ( n 1 + n 2 ) i n i t i a l = ( n 1 + n 2 ) f i n a l  

Assuming the system attains a final temperature of T (Such that 300 < T < 60)

(Heat lost by N2 of container l) = (Heat gained by N2 of container II)

n 1 C m ( 3 0 0 − T ) = n 2 C m ( T − 6 0 )  

( 2 . 8 2 8 ) ( 3 0 0 − T ) = 0 . 2 2 8 ( T − 6 0 )  

14 (300 – T) = T – 60

P = ( 3 2 8 ) * 8 . 3 1 * 2 8 4 3 * 1 0 − 3 * 1 0 − 5 b a r = 0 . 8 4 2 8 7     b a r

P = 8 4 . 2 8 * 1 0 − 2 b a r

≈ 8 4 * 1 0 − 2 b a r  

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Energy of emitted photon in 0.1 sec = 10-4 J

n * h c λ = 1 0 − 4

n * 6 . 6 3 * 1 0 − 3 4 * 3 * 1 0 8 1 0 0 0 * 1 0 − 9 = 1 0 − 4

n = 5 . 0 2 * 1 0 1 4 = 5 0 . 2 * 1 0 1 3 ≈ 5 0 * 1 0 1 3

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

κ = 1 R * l A = [ ( 1 1 5 0 0 ) * 1 . 1 4 ] S     c m − 1 = 1 . 1 4 1 5 0 0 S c m − 1

λ m = κ M * 1 0 0 0 S c m 2 m o l − 1

λ m = 1 0 0 0 * ( 1 . 1 4 1 5 0 0 ) 0 . 0 0 1 S c m 2 m o l − 1 = 7 6 0 S c m 2 m o l − 1

New answer posted

a year ago

Data given for the following reaction is as follows:

  F e O ( s ) + C ( g r a p h i t e ) → F e ( s ) + C O ( g )          

Substance  Δ f H 0 ( k J     m o l − 1 ) Δ S 0 ( J     m o l − 1     K − 1 )                                         

FeO(s)                                                        

...more
0 Follower 3 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Minimum temperature at which reaction becomes spontaneous is,

  T m i n = Δ H 0 Δ S 0             

Δ H o m i n = [ Δ H f o ( F e ) + Δ H f o ( C O ) ] − [ Δ H f o ( F e O ) + Δ H f o ( C ) ]

= [ 0 − 1 1 0 . 5 ] − [ − 2 6 6 . 3 + 0 ]

= 1 5 5 . 8 K J / m o l

Δ S ° = [ Δ S ° ( F e ) + Δ S o ( C O ) ] − [ Δ S ° ( F e O ) + Δ S ° ( C ) ]

= ( 2 7 . 2 8 + 1 9 7 . 6 ) − ( 5 7 . 4 9 + 5 . 7 4 ) J / m o l K

= 1 6 1 . 6 5 J / m o l K

T m i n = 1 5 5 . 8 * 1 0 3 1 6 1 . 6 5 K = 9 6 3 . 8 K ≈ 9 6 4 K                        

New answer posted

a year ago

0 Follower 23 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

C3H8 (g)  +            5O2 (g)     ->       3CO2 (g)     +       4H2O ( l )  

t = 0;     2.27 mol             31.25 mol           0                           0

t =      ? 0         &n

...more

New answer posted

a year ago

0 Follower 14 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Moles of NH4HS initially taken = 5 . 1 5 1 = 0 . 1 m o l  

N H 4 H S ( S ) + N H 3 ( g ) + H 2 S ( g )                             

t =  ∞ 0       0.1 mol               0            0

t =   ∞  0.1 (1 - 0.2)   0.1 * 0.2   0.1 * 0.2

P N H 3 = n R T V = 0 . 1 * 0 . 2 * 0 . 0 8 2 * 3 0 0 2 = 0 . 2 4 6 a t m = P H 2 S

K P = P N H 3 * P H 2 S = ( 0 . 2 4 6 ) 2 = 0 . 0 6 0 5 1 6 = 6 . 0 5 * 1 0 − 2

x = 6 (Nearest integer).

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 716k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.