Class 12th

Get insights from 12k questions on Class 12th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 12th

Follow Ask Question
12k

Questions

0

Discussions

28

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Kindly consider the following Image

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 15 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

C o N H 3 6 C l 3 + 3 A g N O 3 ? 3 A g C l

  Mole of   C o N H 3 6 C l 3 1 =   Mole of   A g N O 3 3

0.3 267.46 = 0.125 * V * 10 - 3 3

V = 26.92 m L

New answer posted

a year ago

0 Follower 24 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Till input voltage reaches 4 V. No zener is in breakdown region. So V? = V? then now hen V? changes between 4 V to 6 V one zener with 4 V will breakdown are P.D. across this zener will become constant and remaining potential will drop acro resistance in series with 4 V zener.


Now current in circuit increases Abruptly and source must have an internal resistance due to which. Some potential will get drop across the source also so correct graph between V? and t will be
We have to assume some resistance in series with source.

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Number of bond between sulphur and oxygen = 8

Number of bond between sulphur and sulphur = 8

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Before inserting slab
C_i = ε? A/d
After inserting dielectric slab
C_i = ε? lw/d
C_f = C? + C?
C_f = (Kε? A? /d) + (ε? A? /d)
C_f = 2C_i ⇒ (Kε? wx/d) + (ε? w (l-x)/d) = 2ε? lw/d
4x + l - x = 2l
x = l/3

New answer posted

a year ago

0 Follower 10 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Potential of centre, = V =
Vc = K (Σq)/R
Vc = K (0)/R = 0
Electric field at centre E_B = E_B = ΣE
Let E be electric field produced by each

charge at the centre, then resultant electric field will be
Ec = 0, since equal electric field vectors are acting at equal angle so their resultant is equal to zero.

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Energies of given Radiation can have
The following relation
Eγ-Rays > EX-Rays > Emicrowave > EAM Radiowaves
∴ λγ-Rays < X-Rays < microwave < AM Radiowaves
According to tres.
(a) Microwave → 10? ³ m
(b) Gamma Rays → 10? ¹? m (ii)
(c) AM Radio wve → 100 m (i)
(d) X-Rays → 10? ¹? m

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

M = µ? NiA
Here
µ? = Relative permeability
N = Number of turns
i = Current
A = Area of cross section
M = µ? NiA = µ? nliA
M = µ? niV = 1000 (1000) (0.5) (10? ³) = 500 = 5 * 10²Am²

New answer posted

a year ago

0 Follower 17 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Now, using junction analysis
We can say, q? + q? + q? = 0
2 (x - 6) + 4 (x - 6) + 5 (x) = 0
x = 36/11, q? = 36 (5)/11 = 180/11
q? = 16.36µC

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Without catalyst: K = A e - E a / R T

  Presence catalyst:   10 6 K = A e - E c / R T E q ( B ) - E q ( A ) 10 6 = e - ( E - E c ) / R T E - E c R T = 2.303 * 6 Δ E = E c - E = ( - 2.303 ) * 6 R T

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 717k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.