Class 12th

Get insights from 12k questions on Class 12th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 12th

Follow Ask Question
12k

Questions

0

Discussions

26

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

R shunt Resistance

Given

CD = 3m

CF = 2m

Current through potentiometer wire

I = v R 0 = V A ρ L  (1)

A Area of potentiometer wire

  ρ → Resistivity of the wire

L Length of the potentiometer wire

Case 1 When 8 Ω  shunt is bal aced at 3m length

V C D = I R C D = V ρ L A * ρ   C F A

V C D = V l L = V * 3 L

VCD = VAB = E – I1r

= − E R + r r = V L * 3

⇒ E [ 1 − r 8 + r ] = V L * 3  (2)

Case 2 When 4  Ω shunt is balanced at 2m length

V C F = I R C F = V ρ L A * ρ C F A = V * 2 L

V C F = V A B = E − I 2 r

= E − E R + r r

= E [ 1 − r 4 + r ]

  ⇒ E ( 1 − r 4 + r ) = V * 2 L (3)

( 2 ) ÷ ( 3 )

1 − r 8 + r 1 − r 4 + r = 3 2

⇒ ( 8 8 + r ) * ( 4 + 8 4 ) = 3 2

⇒ 4 ( 4 + r ) = 3 ( 8 + r )

⇒ 1 6 + 4 r = 2 4 + 3 r

r = 24 – 16

r = 8 Ω

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Aniline has higher viscosity due to intermolecular H -bonding.

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

We know

Energy on any orbit is given by,

E n = − 1 3 . 6 n 2 z 2

  ⇒ E 1 = − 1 3 . 6 1 2 * 9 [n1 = 1] (1)

For 3rd orbit

E 3 = − 1 3 . 6 9 *   [n2 = 3]

E3 = 13.6ev

Δ E = E 3 − E 1

= 13.6 – (13.6 * 9)

Δ E = 8 * 1 3 . 6 e v = p h o t o n     e n e r g y

8 * 1 3 . 6 e v = h c λ

⇒ 8 * 1 3 . 6 e v = 1 2 4 2 e v λ n m

λ = 1 1 . 4 1 5 * 1 0 9

= 114.15 * 1010m

New answer posted

a year ago

0 Follower 8 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

3d = 0.6mm

D = 80cm

= 800mm

Path difference is given by

BP – Andhra Pradesh = Dx

⇒ d y D = ( 2 n + 1 ) λ 2   [for Dark fringe at P]

n = 0, for first dark fringe

d y D = λ 2

λ = 2 d D y

= 2 d D * d 2                                     [ y = d 2 ,   G i v e n  first dark fringe is observed on the screen directly opposite to one of the slits]

λ = 2 * 0 . 6 * 0 . 6 8 0 0 * 2

λ = 4 5 0 m m

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

In strong ligand field  C o 3 + will have t 2 g 6 e g 0 of configuration and Δ t = 4 9 Δ 0

New answer posted

a year ago

0 Follower 10 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

for lamp,   P = v 2 R

⇒ R = 2 5 * 2 5 5 = 1 2 5 Ω              

l m a x = v R = 2 5 1 2 5 = 1 5 A    

⇒ I m a x = 2 2 0 1 2 5 + R = 1 5

⇒ 1 1 0 0 = 1 2 5 + R        

R = 975  Ω

New answer posted

a year ago

0 Follower 16 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Is bulky base, so elimination is dominating.

New answer posted

a year ago

0 Follower 38 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Truth table for Input & Output

A

B

y

1

1

0

0

0

1

0

1

1

1

0

1

1

1

0

0

0

1

0

1

1

1

0

1

Now, Truth Table for option B.

             

A

B

y

1

1

0

1

0

1

0

1

1

0

0

1

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Given absorb energy = 10.2 eV

E f = − 1 3 . 6 n 2 = − 3 . 4

n 2 = 4

n = 2

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Given I = 2r

μ 1 = 1 ( A i r )

μ 2 = 2 n

by, Snell's law

μ s i n i = μ 2 s i n r

i = 2 c o s − 1 [ n 2 ]

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 718k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.