Chemistry Electrochemistry

Get insights from 101 questions on Chemistry Electrochemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry Electrochemistry

Follow Ask Question
101

Questions

0

Discussions

6

Active Users

0

Followers

New answer posted

5 months ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

M n O 4 + 8 H + + 5 e M n 2 + + 4 H 2 O

E 1 = E 0 0 . 0 5 9 5 l o g [ M n 2 + ] [ M n O 4 ] [ 1 H + ] 8  

[H+] = 1M

E 2 = E 0 0 . 0 5 9 5 l o g [ M n 2 + ] [ M n O 4 ] + 0 . 0 5 9 5 l o g 1 0 3 2   

So, difference in E1 & E2 is

= 0.3776 V

= 3776 * 10-4 V

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Using ; Nernst equation

E c e l l = E c e l l o 0 . 0 6 n l o g 1 0 [ C u 2 + ] [ A g + ] 2              

E c e l l = 2 . 9 7 0 . 0 6 2 l o g 1 0 0 . 2 5 1 0 6 V              

= 2 . 9 7 0 . 0 3 ( l o g 2 . 5 + 5 ) V              

E c e l l = 2 . 8 V              

Ans. is 3 (the nearest integer)

 

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

(a) Cell constant = ( l A ) = m / m 2 = m 1  

(b) molar conductivity ( λ m ) = κ * 1 0 0 0 m o l a r i t y

= Scm2 mol-1

(c) Conductivity ( κ ) = 1 ρ = l R A

= Ω 1 m 1                                

(d) degree of dissociation = n u m b e r o f m o l e d i s s o c i a t e d T o t a l m o l e , it is dimensionless 

New answer posted

6 months ago

0 Follower 6 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Here, C3H6 is propene

   

Second reaction is iodoform reaction.

New answer posted

6 months ago

0 Follower 3 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

Change in oxidation number = 2

Δ G ° = n E c e l l o F

Δ G ° = n E c e l l o F

=-2 * 4.315 * 96487 Jmol-1

Δ G ° = Δ H ° T Δ S °

Δ S ° = Δ H ° Δ G ° T

= 8 2 5 . 2 * 1 0 0 0 ( 2 * 4 . 3 1 5 * 9 6 4 8 7 ) 2 9 8 . 1 5 J K 1

= 7 4 8 2 . 8 1 2 9 8 . 1 5 = 2 5 . 0 9 J K 1

25.1 JK-1

Ans. = 25

 

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

κ = 1 R * l A = [ ( 1 1 5 0 0 ) * 1 . 1 4 ] S c m 1 = 1 . 1 4 1 5 0 0 S c m 1

λ m = κ M * 1 0 0 0 S c m 2 m o l 1

λ m = 1 0 0 0 * ( 1 . 1 4 1 5 0 0 ) 0 . 0 0 1 S c m 2 m o l 1 = 7 6 0 S c m 2 m o l 1

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Energy of emitted photon in 0.1 sec = 10-4 J

n * h c λ = 1 0 4

n * 6 . 6 3 * 1 0 3 4 * 3 * 1 0 8 1 0 0 0 * 1 0 9 = 1 0 4

n = 5 . 0 2 * 1 0 1 4 = 5 0 . 2 * 1 0 1 3 5 0 * 1 0 1 3

New answer posted

6 months ago

0 Follower 5 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

F e + 3 + 3 e F e

3 Faraday is required to deposit 1 mole Fe

  ? 5 6 g  deposited by   3 * 9 6 5 0 0 C charge

0 . 3 4 8 2 g deposited by 3 * 9 6 5 0 0 5 6 * 0 . 3 4 8 2 C = 1 0 0 8 0 3 . 9 5 6 C = 1 8 0 0 . 7 C

Q = I t

1800.07 = 1.5 t

t = 1 2 0 0 s e c = 1 2 0 0 6 0 min = 20 min 

New answer posted

6 months ago

0 Follower 2 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

P b ( N O 3 ) 2 6 7 3 K Δ P b O + N O 2 ( A ) + O 2

N O 2 ( A ) D i m e r i s e N 2 O 4 ( B )

 

New answer posted

6 months ago

0 Follower 5 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

E C l 2 / C l 0 = + 1 . 3 6 V

E l 2 / l 0 = + 0 . 5 4 V

E A g + / A g 0 = + 0 . 8 0 V

E N a + / N a 0 = 2 . 7 1 V

E L i + / L i 0 = 3 . 0 5 V

E C l 2 / C l 0 > E A g + / A g 0 > E N a + / N a 0 > E L i + / L i 0

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 66k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 686k Reviews
  • 1800k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.