Chemistry
Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
5.6. The chemical equation for the reaction is
2 Al + 2 NaOH + H2O? 2 NaAlO2 + 3H2
i.e. 2 moles of Al give 3 moles of H2 gas.
Moles of aluminium = 270.15g = 5.56*10?3 moles
Moles of H2 produced= 23*5.56*10?3
= 8.33*10?3 moles
Volume of H2 = nRT / P
&nbs
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
5.5. Suppose molecular masses of A and B are MA and MB respectively. Then their number of moles will be
nA= 1/MA nB = 2/MB
Given: PA = 2 bar and PA + PB = 3 bar
=> PB = 1bar
Since, PV = nRT
PA= nART and PBV= nBRT
Therefore, (PA / PB) = (nA / nB)= (MB / 2MA)
=> MB / MA = 2 x PA / PB = 2 x 2 /1 = 4
=> MB = 4 MA
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Answer: According to ideal gas equation
PV = nRT
Or P= nRT/V
Replacing n by m/M, we get
P M1 x 2 = 28 x 5 (Molecular mass of N2 = 28 g/mol)
or
New question posted
a year agoNew question posted
a year agoNew question posted
a year agoNew question posted
a year agoNew question posted
a year agoNew answer posted
a year agoContributor-Level 10
5.1. Initial Pressure, P1 = 1 bar Final Pressure, P2 =?
Initial Volume, V1= 500 dm3 Final Volume, V2=200 dm3
As the value of temperature constant (=30°C)
&nbs
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
KC= [SO3]2 / [SO2]2 [O2]
= (1.90)2 / (0.60)2 (0.82)
= 12.229 L mol-1
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 67k Colleges
- 1.2k Exams
- 718k Reviews
- 1850k Answers
