Some Basic Concepts of Chemistry

Get insights from 131 questions on Some Basic Concepts of Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Some Basic Concepts of Chemistry

Follow Ask Question
131

Questions

0

Discussions

5

Active Users

0

Followers

New answer posted

5 months ago

0 Follower 4 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.35. Step 1: 0.75 M HCl means 0.75 mol per 1000 mL or 0.75 x 36.5 g in 1000 mL.

i.e. 1000 mL of 0.75 M HCl contains 0.75 x 36.5 g HCl

Therefore, 25 mL of 0.75 M HCl contains 0.75 x 36.5 x 25/ 1000 g = 0.6844 g


Step 2: To calculate mass of CaCO3reacting completely with 0.6844 g of HCl
CaCO3  (s) + 2HC1 (aq)———>CaCl2 (aq) +CO2 (g) + H2O
2 mol of HCl, i.e., 2 x 36.5 g = 73 g HCl react completely with CaC0= 1 mol = 100 g

Therefore, 0.6844 g HCl will react completely with CaCO= 100/73 x 0.6844 g = 0.938 g

New answer posted

5 months ago

0 Follower 25 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.34.  (i) 1 mole (44 g) of CO2 will have 12 g carbon.

So, 3.38 g of CO2 will have carbon = 12g/44g * 3.38

= 0.9217 g

18 g of water will have 2 g of hydrogen.

So, 0.690 g of water contain hydrogen = 2g/18g * 0.6902g

= 0.0767 g

Since carbon and hydrogen are the only constituents of the compound, the total mass of the compound is:

= 0.9217 g + 0.0767 g

=0.9984 g

So, the percentage of Carbon in the compound = 0.9217/0.9984 * 100 = 92.32%

Now, percentage of Hydrogen in the compound = 0.0767/0.9984 * 100 = 7.68%

Moles of carbon in the compound = 92.32/12=7.69

Moles of hydrogen in the compound = 7.68/1=7.68

Since, we ha

...more

New answer posted

5 months ago

0 Follower 5 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.33.  (i) 52 moles of Ar

Ans:1 mole of Ar = 6.022 * 1023 atoms of Ar

Therefore, 52 mole of Ar = 52 * 6.022 * 1023 atoms of Ar= 3.131 * 1025 atoms of Ar

(ii) 52 u of He

Ans:1 atom of He = 4u of the He

Or, 4 u of He = 1 atom of He

So, 52 u of He = 52/4 atom of He = 13 atoms of He.

(iii) 52 g of He

Ans:4g of He = 6.022 * 1023 atoms of He

So, 52g of He = 6.022 * 1023 * 52/4 atoms of He

= 7.8286 * 1024 atoms of He

New answer posted

5 months ago

0 Follower 6 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.32. Molar mass of argon is

= [ (35.96755 * 0.337/100)+ (37.96272 * 0.063/100)+ (39.9624 * 99.60/100)]g mol-l

= [0.121+0.024+39.802] g mol-l

= 39.947 g mol-l

So, the molar mass of argon is 39.947 g/ mol.

New answer posted

5 months ago

0 Follower 8 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.31. First we need to find the least precise number to find the significant figures.

(i) Least precise number of the calculation  is 0.112

Therefore, number of significant figures in the answer = Number of significant figures in the least precise number, i.e. 3

(ii) Least precise number of calculations = 5.364

Therefore, number of significant figures in the answer will be = Number of significant figures in 5.364 = 4

(iii) 0.0125+0.7864+0.0215

Since the least number of decimal places in each term is four, the number of significant figures in the answer will also be 4.

New answer posted

5 months ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.30. 1 mol of 12C atoms = 6.02 x 1023 atoms = 12 g

Or, 6.02 x 1023 atoms of 12C have mass = 12 g

Therefore, 1 atom of 12C will have mass = 12 x 1/6.02 x 1023 = 1.9927 x 10-23 g

New answer posted

5 months ago

0 Follower 22 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.29. According to the formula of mole fraction,

X (C2H5OH) = 0.040 = n (ethanol) / [n (ethanol) + n (water)]

Now, n (water) = 1000g/18g mol-1 = 55.55 moles                                          [? Density of water=1kg m-3]

Therefore, 0.040 = n (ethanol) / [n (ethanol) + 55.55]

i.e., 0.04 x n (ethanol) + 2.222 = n (ethanol)

i.e., 2.222 = [1- 0.04] n (ethanol)

i.e., n (ethanol) = 2.222 / 0.96 = 2.314 M

New answer posted

5 months ago

0 Follower

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.28. The number of atoms in each of the given elements are calculated as below:

(i) 1 g Au = 1 / 197 mol = 1/ 197 x 6.02 x 1023 atoms

(ii) 1 g Na = 1/ 23 mol = 1/ 23 x 6.02 x 1023 atoms

(iii) 1 g Li = 1/ 7 mol = 1 / 7 x 6.02 x 1023 atoms

(iv) 1 g of Cl2 = 1/ 71 mol = 1/ 71 x 6.02 x 1023 atoms

Therefore, since the denominator is the smallest in case of Li, 1 g Li has the largest number of atoms

New answer posted

5 months ago

0 Follower 9 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.27.  (i) 28.7 pm = 28.7 x 10-12 m = 2.87 x 10-11 m

(ii) 15.15 µs = 15.15 x 10-6 s = 1.515 x 10-5 s

(iii) 25365 mg = 25365 mg x 10-6 kg = 2.5365 x 10-2 kg

New answer posted

5 months ago

0 Follower 11 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

1.26. Hand O2 react according to the equation

2H2 (g) + O2  (g) ——>2H2O  (g) 

Thus, 2 volumes of H2 react with 1 volume of O2 to produce 2 volumes of water vapour. Hence, 10 volumes of H2 will react completely with 5 volumes of O2 to produce 10 volumes of water vapour.

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 65k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 688k Reviews
  • 1800k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.