Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 10 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 VN2=22.78mlT=280K

PTotal = 759 mm of Hg

PN2=759−14.2=744.8  mm  Hg

nN2=744.8* (22.78/1000) (0.082*760)*280

= 0.00097

%N=0.027160.125*100=21.728

≈22.

New answer posted

a year ago

0 Follower 48 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 2NO (g)+O2 (g)?  2NO2 (g)

Initial moles2mol1 mol

At equilibrium (2 – 2x) mole (1 – x) mol2x mol

no2⇒ (1−x)=0.6

∴x=0.4

nNO=2−2x=2−2*0.4

= 2 0.8 = 1.2

nNO2=2x=2*0.4=0.8

∴Kp= (0.82.6)2 (1.22.6)2 (0.62.6)

= 1.925

the nearest integer = 2.

New answer posted

a year ago

0 Follower 22 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 PT=PA+PB=0.8? ? atm

PA=PB=0.4atm

YA=0.5YB=0.5

XA=0.2

PAo=2atm.

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 λ=h2mEE=Kinetic  Energy

E=h22mλ2

= (6.626*10−34)22*9.1*10−31* (3.3*10−10)2

= 2.215 * 10-18

Eabsorbed – Erequired + K. E

EabsorbedErequired=1+K.EErequired

= =1+2.215*10−1813.6*1.602*10−19=2.016

≈ 2

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

 a=4*10−8cmz (F.C.C)=4

d = 9.03 g /ml

M=d*a3*NAZ

=9.03* (4*10−8)3*6.02*10234

=86.97≈87

New answer posted

a year ago

0 Follower 27 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

H2SO4    +  2NaOH -> Na2SO4 + 2H2O             

Number of mole = 0.2 * 2                 2 * 0.1                 -              -

0.4 = 0.2

No. of moles after reaction =      0.4 – 0.1             0.2 – 0.2       &nbs

...more

New answer posted

a year ago

0 Follower 1 View

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

eq of H2O2= eq of KMnO4

=0.316158*5=0.01=0.01*170.2*100=85%

New answer posted

a year ago

0 Follower 24 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Kindly go through the solution

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

N2+3H2? 2NH3

2.8*103281*10320.1*103molLR0.5*103mol

 Mass of NH3 produced =0.2*103*17=3.4kg=3400g

New answer posted

a year ago

0 Follower 9 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Thin layer chromatography is another type of adsorption chromatography silica gel of proper size spread over glass plate also acts as an adsorbent in thin layer chromatography size of 0.2 mm thick.

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 717k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.