Chemistry
Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Number of moles of CH3COOH Adsorbed on 0.6 gm wood charcoal.
= 20 * 10-3 moles
Mass of CH3COOH absorbed = 20 * 10-3 * 60 = 1.2 gm
Mass of CH3COOH adsorbed per gram =
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Eq.(5 – x) mole x molex mole
Total number of moles at equilibrium
= 1107 * 103 atm
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 67k Colleges
- 1.2k Exams
- 717k Reviews
- 1850k Answers



