Class 12th

Get insights from 12k questions on Class 12th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 12th

Follow Ask Question
12k

Questions

0

Discussions

25

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 6 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

KE=728*1.6*10−19=12*9.1*10−31*V2

V = 16 * 106 m/s

For Lorentz force to be zero

eE = eVB

⇒E=vB=16*106*12*10−3

= 192 * 103 V/m

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

 M→=IA1−IA2

⇒M=−7*227* [25100−9100]k^

⇒M→=−72k^  Am2

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

I > When switch is closed

Ceq = 2C

Energy E1 = 12*Ceq*v2=12*2C*v2

E1 = CV2

II > When switch is opened

E2=12* (5c)*V2+ (Cv)22*5C

=135CV2

⇒E1E2=513

New answer posted

a year ago

0 Follower 15 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

l=90? 304000=15mA

I1=305000=6mA&l2=9mA

New answer posted

a year ago

0 Follower 4 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

The circuit is balanced whetstone bridge.

⇒Req=6*126+12+2=6Ω

⇒I=VReq=66=1A

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

GM (3R/2)2=GMR3*r

⇒OA=4R9=r

AB=R−4R9=5R9⇒OA:AB=4:5=x:y⇒x=4

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Least count = 0.550mm = 0.01 mm

Diameter, d = 1.5 + 7 × 0.01

= 1.57

∴ Surface Area = (2r) l

= 3.4 cm2

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

P
Payal Gupta

Contributor-Level 10

With the help of conservation of volume, we can write

27*43πr3=43πR3⇒R=3r....... (1)

With the help of conservation of charge, we can write

Q = 27 q. (2)

Potential energy of single drop = U1 = q28πε0r

Potential energy of bigger drop = U2=Q28πε0R=27*27*q28πε0 (3r)=243 (q28πε0r)=243U1

⇒U2U1=243

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

H1 = H2

u12sin2θ12g=u22sin2θ22g

⇒u12 (sin30°)2=u22 (sin45°)2

⇒u1u2=2

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Maximum particle velocity = Aω

Wave velocity = ωR

⇒ωk=Aω

⇒k=1A=12=cm

λ=2πk=4πcm

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 718k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.