Chemistry

Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry

Follow Ask Question
6.9k

Questions

0

Discussions

22

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

In leaching suitable compound is used as solvent.

A l 2 O 3 + 2 N a O H + 3 H 2 O → 2 N a [ A l ( O H ) 4 ]

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Stannane is the tetrahedral shape of molecule.

Hybridisation is- sp3, shape and structure are tetrahedral

 

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Liquation refining process is applicable for the metal having low m.p, but containing impurities have higher m.p

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

J
Jaya Sinha

Beginner-Level 5

The difference in boiling or melting point, even after nearly the same molecular geometry, is because opf the presence of hydrogen bond. HF forms intermolecular hydrogen bonds due to fluorine's high electronegativity. This intermolecular hydrogen bonding requires more energy due to break the hydrogen bonds and melt or boil. So, stronger intermolecular forces of HF result in a higher boiling point.

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Higher adsorbtion of gas is corresponds to higher liquefaction and higher liquefaction is directly proportional to the higher critical temperature.

New question posted

a year ago

0 Follower 1 View

New answer posted

a year ago

0 Follower 23 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Total concentration of H+ after the mixing of HCl and H2SO4

[ H + ] = ( 2 0 0 * 0 . 0 1 ) + ( 4 0 0 * 2 * 0 . 0 1 ) 6 0 0

[ H + ] = 1 6 0

∴ p H = l o g 1 0 ( 1 6 0 ) = 1 . 7 8

New answer posted

a year ago

0 Follower 7 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Mass of pure carbon in coal = 0.6 * 1000gm * 6 0 1 0 0 = 3 6 0 g m  

Mass of carbon converted into CO = 6 6 0 1 0 0 * 3 6 0 = 2 1 6 g m ⇒ M o l = 2 1 6 1 2 = 1 8  mole of carbon

Mass of carbon converted into CO2 = 360 – 216 = 144gm Þ Mole = 1 4 4 1 2 = 1 2  mole of carbon.

C (s) + O2 (g) -> CO2 (g) + 400KJ

Mole – 12 for CO2 production, Hence total energy produced = 400 * 12 = 4800KJ

C ( s ) + 1 2 O 2 ( g ) → C O ( g ) + 1 0 0 K J  

Mole = 18 for CO production, Hence energy produced = 100 * 18 = 1800KJ

Total heat = 4800 + 1800 = 6600KJ

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Rb and Cs has nearly same Δ e . g H = − 4 6 k J / m o l e

Ar and Kr has same Δ e . g . H = + 9 6 k J / m o l e

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

Sequence of sub-energy level decided by the rule of  ( n + l ) .

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 717k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.