Chemistry
Get insights from 6.9k questions on Chemistry, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Chemistry
Follow Ask QuestionQuestions
Discussions
Active Users
Followers
New answer posted
a year agoNew answer posted
a year agoContributor-Level 10
Organic compound -> NH3
No. of millimoles of NH3 = 2 * no. of milimoles of H2SO4
= 2 * 2 * 2.5
= 10 milimoles
= No. of milimoles of N
Mass of nitrogen =
% of Nitrogen in compound =
= 56%
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
will not get oxidized, so will not liberate H2 gas upon reaction with acidic solution.
No. of unpaired electron = 4
Spin only magnetic moment =
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Complex absorbing minimum wavelength of light means the value of for it is maximum.
That complex will be
No. of unpaired electron = 0
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Net call reaction :
Using Nernst equation
No. of electron involved = 4
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
Pressure of gas = pressure of moist gas – Vapour pressure of water
= 4 atm – 0.4 atm
= 3.6 atm
On doubling the volume, pressure of gas is halved :
Total pressure =
New answer posted
a year agoContributor-Level 10
In N2 &
In other species ® no. of unpaired electron
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else
Sign Up on ShikshaOn Shiksha, get access to
- 67k Colleges
- 1.2k Exams
- 717k Reviews
- 1850k Answers


