Class 12th

Get insights from 12k questions on Class 12th, answered by students, alumni, and experts. You may also ask and answer any question you like about Class 12th

Follow Ask Question
12k

Questions

0

Discussions

28

Active Users

0

Followers

New answer posted

a year ago

0 Follower 74 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

A g + ( a q ) + 2 N H 3 ( a q ) ? A g ( N H 3 ) 2 + ( a q )

t = 00.8 M ( a 2 ) M                  

0 = ∞   5 * 10-8 M   ( a 2 − 1 . 6 ) M   0.8M

k f = [ A g ( N H 3 ) 2 + ] [ A g + ] [ N H 3 ] 2

1 0 8 = 0 . 8 ( 5 * 1 0 − 8 ) ( a 2 − 1 . 6 ) 2

a 2 = 2

 Concentration of NH3 added =   a 2 = 2 M

 Volume of solution = 2L

 Moles of NH3 added = 2 * 2 mol = 4 mol.

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

R
Raj Pandey

Contributor-Level 9

E = (50 N/s) sin (t – x/c)

Energy 5.5 * 10-12 J., vol v =?

u = 1 2 ε 0 E 2 → energy density

? u = U v ⇒ U = u v

= 1 2 ε 0 E 2 . v

v = 5 . 5 * 1 0 − 1 2 * 2 8 . 5 5 * 2 5 0 0 * 1 0 − 1 2 * 1 0 6 c m 3

= 497

≅ 5 0 0 c m 3

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

(a) C a l a m i n e : Z n C O 3  

(b) Malachite : C u C O 3 . C u ( O H ) 2  

(c) Siderite : FeCO3

(d) Sphalerite : ZnS

New answer posted

a year ago

0 Follower 14 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Let molarity of KMnO4 = x

K M n O 4 + F e S O 4 → F e 2 ( S O 4 ) 3 + M n 2 +

n = 5         n = 1         Ferric sulphate

equivalent of KMnO4 = equivalent of FeSO4

5 * x * 10 = 1 * 0.1 * 10

x = 0.02 M

Strength = (0.02 * 158) = 3.16g/L

= 316 * 10-2 g/L

Ans. = 316

New answer posted

a year ago

0 Follower 3 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

N p ( z = 9 3 ) ⇒ 1 s 2 2 s 2 2 p 6 3 s 2 3 p 6 4 s 2 3 d 1 0 4 p 6 5 s 2

4 d 1 0 5 p 6 6 s 2 4 f 1 4 5 d 1 0 6 p 6 7 s 2 5 f 4 6 d 1

Total number of f-electrons = 14 + 4 = 18 electrons

Ans. = 18

New answer posted

a year ago

0 Follower 8 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Dumas method,

Moles of N in N, N-dimethylaminopentane (C7H17N)

= 5 7 . 5 1 1 5 = 0 . 5 m o l e

C 7 H 1 7 N + 4 5 2 C u O → 7 C O 2 + 1 7 2 H 2 O + 1 2 N 2 + 4 5 2 C u

n C u O ( 4 5 2 ) = n c 7 H 1 7 N 1

n C u O = ( 4 5 2 ) * 0 . 5 m o l

= 11.25 mol

= 1125 * 10-2 mol

Ans. = 1125

New answer posted

a year ago

0 Follower 5 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

(a) Shows intra molecular H-bonding.

(b) Shows inter molecular H-bonding.

(c) It does not shows intermolecular H-bonding due to high steric hindrance at o-position of benzene ring.

New answer posted

a year ago

0 Follower 618 Views

V
Vishal Baghel

Contributor-Level 10

Let mass of water initially = x gram

Mass of sucrose = (1000 – x) gram

Mole of sucrose = 1 0 0 0 − x 3 4 2 m o l

? 0.75 molal Þ 0.75 mole solute in 1 kg of solvent

0 . 7 5 = ( 1 0 0 0 − x ) / 3 4 2 x / 1 0 0 0 [ m o l a l i t y = n s o l u t e M s o l v e n t ( k g ) ]

4 = ( 1 0 0 0 − 7 9 5 . 8 6 ) * 1 . 8 6 3 4 2 a        

a = 0.2775kg or 277.5 gram

Ice separated = (795.86 – 277.5) gram

= 518.3 gram

Ans. = 518 (the nearest integer)

New answer posted

a year ago

0 Follower 1 View

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

In the lyophilic colloids, the colloidal particles are extremely solvated.

New answer posted

a year ago

0 Follower 2 Views

A
alok kumar singh

Contributor-Level 10

O 2 ( g ) → U V O ( g ) + O ( g )  

O ( g ) + O 2 ( g ) → U V O 3 ( g )      

Ozone in the stratosphere is a product of UV radiations acting on O2 molecule.

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else

Sign Up on Shiksha

On Shiksha, get access to

  • 67k Colleges
  • 1.2k Exams
  • 718k Reviews
  • 1850k Answers

Share Your College Life Experience

×
×

This website uses Cookies and related technologies for the site to function correctly and securely, improve & personalise your browsing experience, analyse traffic, and support our marketing efforts and serve the Core Purpose. By continuing to browse the site, you agree to Privacy Policy and Cookie Policy.