Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
There are universities in Bihar - Other that provide Economics. Among the many institutions that offer the Economics, there is a split of colleges by ownership, public / government: 16, public private: 13 & private: 3.
Location wise
There are now 69 colleges in Bihar - Other that provide the specified Economics. There are more colleges offering Economics in Orissa than anywhere else in the Bihar - Other. See the table below for a detailed overview of the top states/cities offering the Economics in the given Bihar - Other:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
The state is home to numerous colleges that provide Economics in Bihar - Other. Below is a table listing the top cities with colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must qualify in a variety of entrance tests in order to be admitted into institutions offering a Economics in a Bihar - Other. The following table lists the t
There are universities in Bihar - Other that provide Economics. Among the many institutions that offer the Economics, there is a split of colleges by ownership, public / government: 16, public private: 13 & private: 3.
Location wise
There are now 69 colleges in Bihar - Other that provide the specified Economics. There are more colleges offering Economics in Orissa than anywhere else in the Bihar - Other. See the table below for a detailed overview of the top states/cities offering the Economics in the given Bihar - Other:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
The state is home to numerous colleges that provide Economics in Bihar - Other. Below is a table listing the top cities with colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must qualify in a variety of entrance tests in order to be admitted into institutions offering a Economics in a Bihar - Other. The following table lists the top entrance tests for various universities that provide the following Economics in the Bihar - Other indicated:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 67 Colleges |
| ISC | 67 Colleges |
| BSEB 12th | 67 Colleges |
| ICAR AIEEA | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Nalanda Open University has several pros and cons of studying for various students. The good and bad sides are given below:
Good side of studying at NOU:
- In comparison to other regular universities, NOU is affordable in terms of everything. The tuition fee, along with other fee components is lower.
- The system of distance learning is flexible for students living in different parts of the nation.
- NOU offers UG, PG, Diploma and Certificate courses across various specialisations. All these courses are recognised by the University Grants Commission (UGC) and Distance Education Council (DEC).
Bad sides of studying at NOU:
- Due to the distance learning mode, students lack interaction with the faculty. This can impact the learning experience of students.
- Open universities such as NOU Bihar and Patna IGNOU often lack placement opportunities, practical training and exposure.
- Students miss out on extra-curricular activities, vibrant college life, fests, events, internships and seminars.
The fee structure at LNMU may vary for different courses and specialisation. Usually, the fee ranges betwenn INR 3.6K to INR 1.10 Lacs. However, total tuition fees for some of the popular courses are as follows:
| Course | Total Tuition Fees |
|---|---|
| BEd | INR 1 Lacs |
| MBA/PGDM | INR 50 K - INR 1.1 Lacs |
| BE/BTech | INR 1.68 Lacs |
| BCom | INR 30 K - INR 4.8 K |
Mahatma Gandhi Central University CUET PG cutoff 2024 has been released for several PG courses. As per the MGCU cutoff 2024, the scores ranged between 20 and 135 for the General AII India category students. Candidate with a CUET PG score of 100 can seek admission into MGCU.
RPCAU specializes in agriculture and is well-regarded for its contributions to agricultural education and research.
Millia Institute of Technology focuses on engineering and technology programs. Choose based on your interest – agriculture for RPCAU or engineering for Millia Institute of Technology. Both have good reputations in their respective fields. Consider your career goals and preferences to make the best choice for your education.
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Bihar - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| BCA | Candidate must have passed 10+2 in any stream from a recognised board/council. |
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject concerned, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. Candidate shall be eligible for admission to the B.A. Honours Course in any subject of Arts even though he has not studied the subject concerned at the Intermediate/ XII thClass and if he has passed in Science or Commerce with not less than 45% marks in theaggregate. Candidate shall choose Mathematics, Statistics or Geography unless he has passed the intermediate examination in the concerned subject. |
| B.A. (Hons) | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject concerned, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. Candidate shall be eligible for admission to the B.A. Honours Course in any subject of Arts even though he has not studied the subject concerned at the Intermediate/ XII thClass and if he has passed in Science or Commerce with not less than 45% marks in theaggregate. Candidate shall choose Mathematics, Statistics or Geography unless he has passed the intermediate examination in the concerned subject. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject offered for Honours study, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. (i) Mathematics or Statistics unless he has passed the I.Sc. /XII th Class exarnination in Mathematics. (ii) Physics unless he has passed the I.So./XII th Class examination in Physics and Mathematics. (iii) Chernistry unless he has passed the I.Sc./ XII th Class examination in Chemistrv. (iv)Botany/ Zoology unless he has passed the l.Sc'/Xllth Class examinationin Biology. (v) Electronics unless he has passed PhYsics and Mathematics'the I.Sc. XII th Class examination in |