Best Geography Institutes in Chaksu - Courses, Fees, Admissions 2026
The colleges in the location that offer the Geography are 1. Colleges can be classified into 1 private owned in the Chaksu.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Geography, including Chaksu and others. The top Geography colleges in Chaksu are located in Rajasthan out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 366 Colleges |
| Uttar Pradesh | 292 Colleges |
| West Bengal | 245 Colleges |
| Bihar | 176 Colleges |
| Maharashtra | 148 Colleges |
| Madhya Pradesh | 95 Colleges |
| Delhi/NCR | 94 Colleges |
| Jharkhand | 93 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 89 Colleges |
| Assam | 76 Colleges |
| Jaipur | 74 Colleges |
| Chhattisgarh | 69 Colleges |
| Kolkata | 64 Colleges |
| Haryana | 56 Colleges |
| Orissa | 56 Colleges |
| Jhunjhunu | 50 Colleges |
| Karnataka | 49 Colleges |
| Bihar - Other | 45 Colleges |
| Jharkhand - Other | 41 Colleges |
| Sikar | 41 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Geography accepts in Chaksu is URATPG. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| URATPG | 1 Colleges |
The colleges in the location that offer the Geography are 1. Colleges can be classified into 1 private owned in the Chaksu.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Geography, including Chaksu and others. The top Geography colleges in Chaksu are located in Rajasthan out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 366 Colleges |
| Uttar Pradesh | 292 Colleges |
| West Bengal | 245 Colleges |
| Bihar | 176 Colleges |
| Maharashtra | 148 Colleges |
| Madhya Pradesh | 95 Colleges |
| Delhi/NCR | 94 Colleges |
| Jharkhand | 93 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 89 Colleges |
| Assam | 76 Colleges |
| Jaipur | 74 Colleges |
| Chhattisgarh | 69 Colleges |
| Kolkata | 64 Colleges |
| Haryana | 56 Colleges |
| Orissa | 56 Colleges |
| Jhunjhunu | 50 Colleges |
| Karnataka | 49 Colleges |
| Bihar - Other | 45 Colleges |
| Jharkhand - Other | 41 Colleges |
| Sikar | 41 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Geography accepts in Chaksu is URATPG. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| URATPG | 1 Colleges |
Best Geography Institutes in Chaksu - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Geography Institutes in Chaksu - Courses, Fees, Admissions 2026
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Best Geography Institutes in Chaksu - Courses, Fees, Admissions 2026
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.