M.Sc. in Home Science colleges in India
There are a 199 of colleges in a India in India that offer a Home Science. There is a division of colleges by ownership, public / government: 81, private: 70 and public private: 23 that provide the Home Science.
Location wise
India has 199 colleges presently offering Home Science. Uttar Pradesh has the highest number of Home Science colleges in India. Check out the table below for a detailed overview of the top states/cities providing Home Science in India:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 79 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 31 Colleges |
| Madhya Pradesh | 30 Colleges |
| Maharashtra | 14 Colleges |
| Rajasthan | 12 Colleges |
| Delhi/NCR | 9 Colleges |
| Gujarat | 8 Colleges |
| Tamil Nadu | 8 Colleges |
| Haryana | 6 Colleges |
| Chhattisgarh | 5 Colleges |
| Karnataka | 5 Colleges |
| Kerala | 5 Colleges |
| Madhya Pradesh - Other | 5 Colleges |
| Nagpur | 5 Colleges |
| Agra | 4 Colleges |
| Andhra Pradesh | 4 Colleges |
| Indore | 4 Colleges |
| Jaipur | 4 Colleges |
| Uttarakhand | 4 Colleges |
| Meerut | 4 Colleges |
Specializations
Home Science colleges in India are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 2636 Colleges |
| Mathematics | 2252 Colleges |
| Physics | 1849 Colleges |
| Computer Science | 1438 Colleges |
| Botany | 1317 Colleges |
| Zoology | 1290 Colleges |
| Biotechnology | 813 Colleges |
| Microbiology | 768 Colleges |
| Biochemistry | 449 Colleges |
| Agriculture | 399 Colleges |
| Statistics | 324 Colleges |
| Environmental Sciences | 309 Colleges |
| Food & Nutrition | 268 Colleges |
| Geology | 206 Colleges |
| Home Science | 199 Colleges |
| Horticulture | 187 Colleges |
| Electronics | 175 Colleges |
| Biology | 147 Colleges |
| Bioinformatics | 136 Colleges |
| Genetics | 133 Colleges |
Entrance Exams
ICAR AIEEA is the most well-liked exam that Home Science accepts in India. The table below displays the number of colleges that accept various exams:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| ICAR AIEEA | 11 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 10 Colleges |
| CUET-PG | 9 Colleges |
| UPCATET | 3 Colleges |
| Kerala University Admission | 2 Colleges |
| Orissa SAMS | 2 Colleges |
| MHT CET | 1 Colleges |
| MCAER CET | 1 Colleges |
| URATPG | 1 Colleges |
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| Karnataka SSLC | 1 Colleges |
| CCSHAU Entrance Exam | 1 Colleges |
| AP PGCET | 1 Colleges |
There are a 199 of colleges in a India in India that offer a Home Science. There is a division of colleges by ownership, public / government: 81, private: 70 and public private: 23 that provide the Home Science.
Location wise
India has 199 colleges presently offering Home Science. Uttar Pradesh has the highest number of Home Science colleges in India. Check out the table below for a detailed overview of the top states/cities providing Home Science in India:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 79 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 31 Colleges |
| Madhya Pradesh | 30 Colleges |
| Maharashtra | 14 Colleges |
| Rajasthan | 12 Colleges |
| Delhi/NCR | 9 Colleges |
| Gujarat | 8 Colleges |
| Tamil Nadu | 8 Colleges |
| Haryana | 6 Colleges |
| Chhattisgarh | 5 Colleges |
| Karnataka | 5 Colleges |
| Kerala | 5 Colleges |
| Madhya Pradesh - Other | 5 Colleges |
| Nagpur | 5 Colleges |
| Agra | 4 Colleges |
| Andhra Pradesh | 4 Colleges |
| Indore | 4 Colleges |
| Jaipur | 4 Colleges |
| Uttarakhand | 4 Colleges |
| Meerut | 4 Colleges |
Specializations
Home Science colleges in India are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 2636 Colleges |
| Mathematics | 2252 Colleges |
| Physics | 1849 Colleges |
| Computer Science | 1438 Colleges |
| Botany | 1317 Colleges |
| Zoology | 1290 Colleges |
| Biotechnology | 813 Colleges |
| Microbiology | 768 Colleges |
| Biochemistry | 449 Colleges |
| Agriculture | 399 Colleges |
| Statistics | 324 Colleges |
| Environmental Sciences | 309 Colleges |
| Food & Nutrition | 268 Colleges |
| Geology | 206 Colleges |
| Home Science | 199 Colleges |
| Horticulture | 187 Colleges |
| Electronics | 175 Colleges |
| Biology | 147 Colleges |
| Bioinformatics | 136 Colleges |
| Genetics | 133 Colleges |
Entrance Exams
ICAR AIEEA is the most well-liked exam that Home Science accepts in India. The table below displays the number of colleges that accept various exams:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| ICAR AIEEA | 11 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 10 Colleges |
| CUET-PG | 9 Colleges |
| UPCATET | 3 Colleges |
| Kerala University Admission | 2 Colleges |
| Orissa SAMS | 2 Colleges |
| MHT CET | 1 Colleges |
| MCAER CET | 1 Colleges |
| URATPG | 1 Colleges |
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| Karnataka SSLC | 1 Colleges |
| CCSHAU Entrance Exam | 1 Colleges |
| AP PGCET | 1 Colleges |
M.Sc. in Home Science colleges in India
Commonly asked questions On M.Sc. in Home Science colleges in India
The application form of the JNVC comes out in the month of the September and they conduct entrance test for the admisson in the college and it's take approximately one to two month for the whole process and some courses have interviews also so it will take time for that. I would also recommend you to visit the official website.
No, it is very hard to get BNU at 70% .
Commonly asked questions On M.Sc. in Home Science colleges in India
Yes, MAHGU offers scholarships to the meritorious students who have shown an excellent academic performance. The number and value of the scholarship will be recommended by the Board of Management and Decided by the Board of Governors every year. For further details, students can contact the admissions office or visit the university office personally.
Berhampur University offers PG courses across various streams such as Science, Engineering, Arts, and others. The fee structure is the combination of a number of components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Mansarovar Global University fees has been discussed below:
| Courses | Fees |
| MBA | INR 18.37 K - 63.77 K |
| MSc | INR 1.45 K - 69.31 K |
| MA | INR 1.45 K - 48.94 K |
Commonly asked questions On M.Sc. in Home Science colleges in India
No, Shri Khushal Das University is not expensive.
SKDU fees range from Rs 15,000 to Rs 1,50,000 per year, depending on the degree level, duration and specialisation of the course. The college offers 156 courses at Certificate, UG, Ph.D, Diploma and PG programmes. Furthermore, SKDU offers 13 courses in BSc, 6 courses in BA at the UG level. At the PG level, the students can choose a wide range of specializations - 21 courses in MA, 15 course in MSc. Admission to SKDU courses are open for the academic year 2024-25. For admission the college conducts CBSE 12th. In addition to this, scores of RBSE 12th are accepted by SKDU.
12 PUPILS: The courses are available for Ph.D. candidates as well as UG or PG levels. Students can choose from 16 different streams in which the courses are provided. The social sciences, humanities, teaching and education, accounting and commerce, medicine and health sciences, and law are among the most in-demand areas. Programs in B.Ed., M.Ed., B.Com., M.A., M.Sc., B.A., M.Com., and LLB are the most desired.
Qualification Standards Candidates for admission to the two-year, full-time M.Sc. programme must have completed a Science bachelor's degree from an accredited university board.To be eligible for the PhD programme at Saurashtra University, candidates must have completed a master's degree in the relevant field with at least 55% of the required points.
Commonly asked questions On M.Sc. in Home Science colleges in India
Here are some of the best book options for Dairy Science students:
| Dairy Science Recommended Books | Authors |
|---|---|
| Dairy Science: Its Principles and Practice | William Earl Petersen |
| Drying in the Dairy Industry | - |
| Milk and Dairy Foods: Nutrition, Processing and Healthy Aging | A. K. M. Humayun Kober |
| Emerging Dairy Processing Technologies | Nivedita Datta |
| Dairy Production and Processing | John Campbell |
Note: The information is sourced from external sites and may vary.
Commonly asked questions On M.Sc. in Home Science colleges in India
Yes, University Department of Basic and Applied Sciences, MGM University is affiliated with MGM University. UDBAS, MGM is a premier Institute located at Aurangabad, Maharashtra. The college offers a diverse range of subjects for study including Physics, Chemistry, Mathematics, Statistics, Geology, Home Science, Cosmetic Technology, and Forensic Science. This department offers programmes at the UG level (BSc), PG level (MSc), and Research level (PhD) along with some certificate and diploma courses.