Mass Communication & Media Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
There are 1 Mass Communication & Media colleges in Bharatpur. Out of these, division of colleges by ownership is public / government owned: 1.
Location wise
There are several Mass Communication & Media in major cities across the country such as Bharatpur and so on. Out of all the cities, Maharashtra has 514 Top Mass Communication & Media colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 514 Colleges |
| Delhi/NCR | 353 Colleges |
| Mumbai (All) | 321 Colleges |
| Mumbai | 272 Colleges |
| Karnataka | 249 Colleges |
| Uttar Pradesh | 231 Colleges |
| Tamil Nadu | 206 Colleges |
| Delhi | 196 Colleges |
| West Bengal | 184 Colleges |
| Bangalore | 183 Colleges |
| Kolkata | 143 Colleges |
| Kerala | 123 Colleges |
| Punjab | 123 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Pune | 114 Colleges |
| Gujarat | 105 Colleges |
| Chennai | 103 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 95 Colleges |
| Telangana | 89 Colleges |
There are 1 Mass Communication & Media colleges in Bharatpur. Out of these, division of colleges by ownership is public / government owned: 1.
Location wise
There are several Mass Communication & Media in major cities across the country such as Bharatpur and so on. Out of all the cities, Maharashtra has 514 Top Mass Communication & Media colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 514 Colleges |
| Delhi/NCR | 353 Colleges |
| Mumbai (All) | 321 Colleges |
| Mumbai | 272 Colleges |
| Karnataka | 249 Colleges |
| Uttar Pradesh | 231 Colleges |
| Tamil Nadu | 206 Colleges |
| Delhi | 196 Colleges |
| West Bengal | 184 Colleges |
| Bangalore | 183 Colleges |
| Kolkata | 143 Colleges |
| Kerala | 123 Colleges |
| Punjab | 123 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Pune | 114 Colleges |
| Gujarat | 105 Colleges |
| Chennai | 103 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 95 Colleges |
| Telangana | 89 Colleges |
Mass Communication & Media Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| Certificate | Candidate must have completed graduation or diploma from a recognised univeristy. |
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Yes, admission to the UG and PG level management programs offered by NIMS Institute of Management and Commerce, including MBA, BBA, and BCA, is granted based on the results of the NIMSEE entrance exam. It is the qualifying test offered by the institute.
Every year, NIMSEE is used to select candidates for various programs, including MBA, BBA, BCA, BA (JMC), and B.Com.
Shortlisted candidates are contacted for subsequent admissions processes, such as group discussions and personal interviews, based on their NIMSEE score and merit ranking.
Final admission is determined by the candidate's performance in the written NIMSEE exam, the GD/PI rounds, and their prior academic standing.For MBA admission, the institution accepts test results from the CAT, MAT, XAT, and ATMA in addition to NIMSEE.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Students can apply for a course in Arena Animation Borivali as the institute accepts applications from those who have completed Class 10/Class 12 or any diploma/degree course. Students waiting for their results can also apply. Arena Animation admits student basis their interests in the field of Animation and related subjects. Students can visit the institute in person or submit an online enquiry. For complete detail, click here: Arena Animation Mumbai admission process.