Botany colleges in Bihar - Other
There are nearly 62 colleges in Bihar - Other that offer Botany courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is public / government: 15, public private: 10 and private: 2.
Location wise
There are colleges offering the Botany in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 499 Colleges |
| Telangana | 334 Colleges |
| Uttar Pradesh | 305 Colleges |
| Bihar | 258 Colleges |
| Andhra Pradesh | 242 Colleges |
| Maharashtra | 183 Colleges |
| Madhya Pradesh | 177 Colleges |
| Rajasthan | 165 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Tamil Nadu | 142 Colleges |
| West Bengal | 139 Colleges |
| Kerala | 126 Colleges |
| Karnataka | 109 Colleges |
| Assam | 89 Colleges |
| Jharkhand | 86 Colleges |
| Chhattisgarh | 75 Colleges |
| Delhi/NCR | 67 Colleges |
| Uttarakhand | 64 Colleges |
| Bihar - Other | 62 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 53 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Botany colleges in Bihar - Other like Mathematics, Chemistry and Physics. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Mathematics | 71 Colleges |
| Chemistry | 64 Colleges |
| Physics | 64 Colleges |
| Zoology | 64 Colleges |
| Botany | 62 Colleges |
| Home Science | 14 Colleges |
| Biotechnology | 7 Colleges |
| Geology | 6 Colleges |
| Computer Science | 5 Colleges |
| Statistics | 5 Colleges |
| Agriculture | 3 Colleges |
| Fisheries Science | 3 Colleges |
| Biochemistry | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Food & Nutrition | 2 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Medical Laboratory Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering Botany in Bihar - Other are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| ISC | 60 Colleges |
| CBSE 12th | 56 Colleges |
| BSEB 12th | 56 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are nearly 62 colleges in Bihar - Other that offer Botany courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is public / government: 15, public private: 10 and private: 2.
Location wise
There are colleges offering the Botany in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 499 Colleges |
| Telangana | 334 Colleges |
| Uttar Pradesh | 305 Colleges |
| Bihar | 258 Colleges |
| Andhra Pradesh | 242 Colleges |
| Maharashtra | 183 Colleges |
| Madhya Pradesh | 177 Colleges |
| Rajasthan | 165 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Tamil Nadu | 142 Colleges |
| West Bengal | 139 Colleges |
| Kerala | 126 Colleges |
| Karnataka | 109 Colleges |
| Assam | 89 Colleges |
| Jharkhand | 86 Colleges |
| Chhattisgarh | 75 Colleges |
| Delhi/NCR | 67 Colleges |
| Uttarakhand | 64 Colleges |
| Bihar - Other | 62 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 53 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Botany colleges in Bihar - Other like Mathematics, Chemistry and Physics. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Mathematics | 71 Colleges |
| Chemistry | 64 Colleges |
| Physics | 64 Colleges |
| Zoology | 64 Colleges |
| Botany | 62 Colleges |
| Home Science | 14 Colleges |
| Biotechnology | 7 Colleges |
| Geology | 6 Colleges |
| Computer Science | 5 Colleges |
| Statistics | 5 Colleges |
| Agriculture | 3 Colleges |
| Fisheries Science | 3 Colleges |
| Biochemistry | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Food & Nutrition | 2 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Medical Laboratory Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering Botany in Bihar - Other are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| ISC | 60 Colleges |
| CBSE 12th | 56 Colleges |
| BSEB 12th | 56 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Botany colleges in Bihar - Other
Commonly asked questions On Botany colleges in Bihar - Other
Nalanda Open University has several pros and cons of studying for various students. The good and bad sides are given below:
Good side of studying at NOU:
- In comparison to other regular universities, NOU is affordable in terms of everything. The tuition fee, along with other fee components is lower.
- The system of distance learning is flexible for students living in different parts of the nation.
- NOU offers UG, PG, Diploma and Certificate courses across various specialisations. All these courses are recognised by the University Grants Commission (UGC) and Distance Education Council (DEC).
Bad sides of studying at NOU:
- Due to the distance learning mode, students lack interaction with the faculty. This can impact the learning experience of students.
- Open universities such as NOU Bihar and Patna IGNOU often lack placement opportunities, practical training and exposure.
- Students miss out on extra-curricular activities, vibrant college life, fests, events, internships and seminars.
Mahatma Gandhi Central University CUET PG cutoff 2024 has been released for several PG courses. As per the MGCU cutoff 2024, the scores ranged between 20 and 135 for the General AII India category students. Candidate with a CUET PG score of 100 can seek admission into MGCU.
The fee structure at LNMU may vary for different courses and specialisation. Usually, the fee ranges betwenn INR 3.6K to INR 1.10 Lacs. However, total tuition fees for some of the popular courses are as follows:
| Course | Total Tuition Fees |
|---|---|
| BEd | INR 1 Lacs |
| MBA/PGDM | INR 50 K - INR 1.1 Lacs |
| BE/BTech | INR 1.68 Lacs |
| BCom | INR 30 K - INR 4.8 K |
Commonly asked questions On Botany colleges in Bihar - Other
Commonly asked questions On Botany colleges in Bihar - Other
Humanities as a stream provides a wide range of courses that can be studied after completing their 12th grade. Pursuing any of these degrees prepares you to understand the various levels of humanities and, as a result, carve out an appropriate job path. Candidates in the humanities can apply for positions in the government sector, such as banking firms, government ministries, legal firms, and political analysts.
Content Writer, Civil Services, Human Resource Manager, Defense Services, Lawyer, Journalist, Counsellor, and Therapist positions are available. As freshers, humanities graduates can expect to earn between INR 2-6 LPA.
Commonly asked questions On Botany colleges in Bihar - Other
Commonly asked questions On Botany colleges in Bihar - Other
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| BCA | Candidate must have passed 10+2 in any stream from a recognised board/council. |
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject concerned, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. Candidate shall be eligible for admission to the B.A. Honours Course in any subject of Arts even though he has not studied the subject concerned at the Intermediate/ XII thClass and if he has passed in Science or Commerce with not less than 45% marks in theaggregate. Candidate shall choose Mathematics, Statistics or Geography unless he has passed the intermediate examination in the concerned subject. |
| B.A. (Hons) | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject concerned, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. Candidate shall be eligible for admission to the B.A. Honours Course in any subject of Arts even though he has not studied the subject concerned at the Intermediate/ XII thClass and if he has passed in Science or Commerce with not less than 45% marks in theaggregate. Candidate shall choose Mathematics, Statistics or Geography unless he has passed the intermediate examination in the concerned subject. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject offered for Honours study, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. (i) Mathematics or Statistics unless he has passed the I.Sc. /XII th Class exarnination in Mathematics. (ii) Physics unless he has passed the I.So./XII th Class examination in Physics and Mathematics. (iii) Chernistry unless he has passed the I.Sc./ XII th Class examination in Chemistrv. (iv)Botany/ Zoology unless he has passed the l.Sc'/Xllth Class examinationin Biology. (v) Electronics unless he has passed PhYsics and Mathematics'the I.Sc. XII th Class examination in |