Physics colleges in Bihar - Other
India is home to some of the top-rated Physics colleges. There are 64 Physics colleges in India. If split by ownerships, there are 17 public / government, 10 public private & 3 private colleges.
Location wise
Colleges offering Physics in Bihar - Other are placed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 506 Colleges |
| Tamil Nadu | 496 Colleges |
| Uttar Pradesh | 371 Colleges |
| Karnataka | 275 Colleges |
| Bihar | 260 Colleges |
| Kerala | 240 Colleges |
| West Bengal | 233 Colleges |
| Andhra Pradesh | 226 Colleges |
| Maharashtra | 216 Colleges |
| Madhya Pradesh | 166 Colleges |
| Rajasthan | 163 Colleges |
| Orissa - Other | 162 Colleges |
| Telangana | 155 Colleges |
| Delhi/NCR | 126 Colleges |
| Jharkhand | 102 Colleges |
| Assam | 90 Colleges |
| Kolkata | 88 Colleges |
| Gujarat | 85 Colleges |
| Bangalore | 85 Colleges |
| Uttarakhand | 83 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Mathematics, Chemistry and Physics are offered for the Physics in the Bihar - Other. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Mathematics | 71 Colleges |
| Chemistry | 64 Colleges |
| Physics | 64 Colleges |
| Zoology | 64 Colleges |
| Botany | 62 Colleges |
| Home Science | 14 Colleges |
| Biotechnology | 7 Colleges |
| Geology | 6 Colleges |
| Computer Science | 5 Colleges |
| Statistics | 5 Colleges |
| Agriculture | 3 Colleges |
| Fisheries Science | 3 Colleges |
| Biochemistry | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Food & Nutrition | 2 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Medical Laboratory Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Several entrance tests at the national, state, or university levels must be passed by applicants. The following table lists the top admission examinations for several colleges in Bihar - Other that offer Physics:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| ISC | 61 Colleges |
| CBSE 12th | 57 Colleges |
| BSEB 12th | 57 Colleges |
| CAT | 1 Colleges |
| GATE | 1 Colleges |
| UGC NET | 1 Colleges |
| CSIR NET | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
India is home to some of the top-rated Physics colleges. There are 64 Physics colleges in India. If split by ownerships, there are 17 public / government, 10 public private & 3 private colleges.
Location wise
Colleges offering Physics in Bihar - Other are placed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 506 Colleges |
| Tamil Nadu | 496 Colleges |
| Uttar Pradesh | 371 Colleges |
| Karnataka | 275 Colleges |
| Bihar | 260 Colleges |
| Kerala | 240 Colleges |
| West Bengal | 233 Colleges |
| Andhra Pradesh | 226 Colleges |
| Maharashtra | 216 Colleges |
| Madhya Pradesh | 166 Colleges |
| Rajasthan | 163 Colleges |
| Orissa - Other | 162 Colleges |
| Telangana | 155 Colleges |
| Delhi/NCR | 126 Colleges |
| Jharkhand | 102 Colleges |
| Assam | 90 Colleges |
| Kolkata | 88 Colleges |
| Gujarat | 85 Colleges |
| Bangalore | 85 Colleges |
| Uttarakhand | 83 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Mathematics, Chemistry and Physics are offered for the Physics in the Bihar - Other. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Mathematics | 71 Colleges |
| Chemistry | 64 Colleges |
| Physics | 64 Colleges |
| Zoology | 64 Colleges |
| Botany | 62 Colleges |
| Home Science | 14 Colleges |
| Biotechnology | 7 Colleges |
| Geology | 6 Colleges |
| Computer Science | 5 Colleges |
| Statistics | 5 Colleges |
| Agriculture | 3 Colleges |
| Fisheries Science | 3 Colleges |
| Biochemistry | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Food & Nutrition | 2 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Medical Laboratory Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Several entrance tests at the national, state, or university levels must be passed by applicants. The following table lists the top admission examinations for several colleges in Bihar - Other that offer Physics:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| ISC | 61 Colleges |
| CBSE 12th | 57 Colleges |
| BSEB 12th | 57 Colleges |
| CAT | 1 Colleges |
| GATE | 1 Colleges |
| UGC NET | 1 Colleges |
| CSIR NET | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Physics colleges in Bihar - Other
Commonly asked questions On Physics colleges in Bihar - Other
Nalanda Open University has several pros and cons of studying for various students. The good and bad sides are given below:
Good side of studying at NOU:
- In comparison to other regular universities, NOU is affordable in terms of everything. The tuition fee, along with other fee components is lower.
- The system of distance learning is flexible for students living in different parts of the nation.
- NOU offers UG, PG, Diploma and Certificate courses across various specialisations. All these courses are recognised by the University Grants Commission (UGC) and Distance Education Council (DEC).
Bad sides of studying at NOU:
- Due to the distance learning mode, students lack interaction with the faculty. This can impact the learning experience of students.
- Open universities such as NOU Bihar and Patna IGNOU often lack placement opportunities, practical training and exposure.
- Students miss out on extra-curricular activities, vibrant college life, fests, events, internships and seminars.
Mahatma Gandhi Central University CUET PG cutoff 2024 has been released for several PG courses. As per the MGCU cutoff 2024, the scores ranged between 20 and 135 for the General AII India category students. Candidate with a CUET PG score of 100 can seek admission into MGCU.
The fee structure at LNMU may vary for different courses and specialisation. Usually, the fee ranges betwenn INR 3.6K to INR 1.10 Lacs. However, total tuition fees for some of the popular courses are as follows:
| Course | Total Tuition Fees |
|---|---|
| BEd | INR 1 Lacs |
| MBA/PGDM | INR 50 K - INR 1.1 Lacs |
| BE/BTech | INR 1.68 Lacs |
| BCom | INR 30 K - INR 4.8 K |
The cost of studying at Sandip University varies depending on the program you choose. However, the university has a very uniform fee structure, with hostel fees of Rs. 70,000 per year and a refundable deposit of Rs. 5000. Gym fees are also Rs. 5000 per year.
- B.Tech: Rs. 50,000 per year
- BCA: Rs. 50,000 per year
- BBA: Rs. 48,000 per year
- MBA: Rs. 45,000 per year
- MCA: Rs. 48,000 per year
- M.Tech: Rs. 45,000 per year
- Agriculture: Rs. 45,000 per year
Commonly asked questions On Physics colleges in Bihar - Other
Commonly asked questions On Physics colleges in Bihar - Other
Commonly asked questions On Physics colleges in Bihar - Other
Humanities as a stream provides a wide range of courses that can be studied after completing their 12th grade. Pursuing any of these degrees prepares you to understand the various levels of humanities and, as a result, carve out an appropriate job path. Candidates in the humanities can apply for positions in the government sector, such as banking firms, government ministries, legal firms, and political analysts.
Content Writer, Civil Services, Human Resource Manager, Defense Services, Lawyer, Journalist, Counsellor, and Therapist positions are available. As freshers, humanities graduates can expect to earn between INR 2-6 LPA.
Commonly asked questions On Physics colleges in Bihar - Other
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| BCA | Candidate must have passed 10+2 in any stream from a recognised board/council. |
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject concerned, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. Candidate shall be eligible for admission to the B.A. Honours Course in any subject of Arts even though he has not studied the subject concerned at the Intermediate/ XII thClass and if he has passed in Science or Commerce with not less than 45% marks in theaggregate. Candidate shall choose Mathematics, Statistics or Geography unless he has passed the intermediate examination in the concerned subject. |
| B.A. (Hons) | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject concerned, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. Candidate shall be eligible for admission to the B.A. Honours Course in any subject of Arts even though he has not studied the subject concerned at the Intermediate/ XII thClass and if he has passed in Science or Commerce with not less than 45% marks in theaggregate. Candidate shall choose Mathematics, Statistics or Geography unless he has passed the intermediate examination in the concerned subject. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 with the mentioned marks in the subject offered for Honours study, or in an allied subject as determined by the Academic Council from a recognised board. (i) Mathematics or Statistics unless he has passed the I.Sc. /XII th Class exarnination in Mathematics. (ii) Physics unless he has passed the I.So./XII th Class examination in Physics and Mathematics. (iii) Chernistry unless he has passed the I.Sc./ XII th Class examination in Chemistrv. (iv)Botany/ Zoology unless he has passed the l.Sc'/Xllth Class examinationin Biology. (v) Electronics unless he has passed PhYsics and Mathematics'the I.Sc. XII th Class examination in |