Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
There are nearly 47 Visual Effects (VFX) colleges in Tamil Nadu. Out of these 47 Visual Effects (VFX) colleges in Tamil Nadu , there is a split of colleges by ownership, private: 34 & public / government: 1.
Location wise
Tamil Nadu has 47 Visual Effects (VFX). Refer to the table below cities/states having no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 157 Colleges |
| Delhi/NCR | 115 Colleges |
| Mumbai (All) | 85 Colleges |
| Mumbai | 80 Colleges |
| West Bengal | 75 Colleges |
| Karnataka | 71 Colleges |
| Uttar Pradesh | 70 Colleges |
| Delhi | 61 Colleges |
| Bangalore | 60 Colleges |
| Kolkata | 58 Colleges |
| Pune | 57 Colleges |
| Tamil Nadu | 47 Colleges |
| Gujarat | 46 Colleges |
| Telangana | 40 Colleges |
| Hyderabad | 36 Colleges |
| Punjab | 34 Colleges |
| Madhya Pradesh | 31 Colleges |
| Chennai | 30 Colleges |
| Rajasthan | 27 Colleges |
| Ahmedabad | 24 Colleges |
Specializations
Visual Communication is the most popular specilsation in Tamil Nadu. Below is the table showing specialisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 3 Colleges |
| Film Making | 2 Colleges |
| Final Cut Pro | 2 Colleges |
| Game Design | 2 Colleges |
| Photoshop | 2 Colleges |
| 3DS Max | 1 Colleges |
| Acting | 1 Colleges |
| Cinematography | 1 Colleges |
| Direction | 1 Colleges |
| Editing | 1 Colleges |
| Maya | 1 Colleges |
| Revit LT Suite | 1 Colleges |
| Screenplay Writing | 1 Colleges |
| Script Writing | 1 Colleges |
| Video Editing (Post Production) | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students have to appear for CBSE 12th, state level exams and used for Visual Effects (VFX) admissions Many colleges also accept ISC, Tamilnadu 12th and CBSE 10th scores for admissions. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 26 Colleges |
| ISC | 25 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 25 Colleges |
| CBSE 10th | 6 Colleges |
| ICSE | 6 Colleges |
| Tamilnadu 10th | 5 Colleges |
| Maharashtra HSC | 2 Colleges |
There are nearly 47 Visual Effects (VFX) colleges in Tamil Nadu. Out of these 47 Visual Effects (VFX) colleges in Tamil Nadu , there is a split of colleges by ownership, private: 34 & public / government: 1.
Location wise
Tamil Nadu has 47 Visual Effects (VFX). Refer to the table below cities/states having no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 157 Colleges |
| Delhi/NCR | 115 Colleges |
| Mumbai (All) | 85 Colleges |
| Mumbai | 80 Colleges |
| West Bengal | 75 Colleges |
| Karnataka | 71 Colleges |
| Uttar Pradesh | 70 Colleges |
| Delhi | 61 Colleges |
| Bangalore | 60 Colleges |
| Kolkata | 58 Colleges |
| Pune | 57 Colleges |
| Tamil Nadu | 47 Colleges |
| Gujarat | 46 Colleges |
| Telangana | 40 Colleges |
| Hyderabad | 36 Colleges |
| Punjab | 34 Colleges |
| Madhya Pradesh | 31 Colleges |
| Chennai | 30 Colleges |
| Rajasthan | 27 Colleges |
| Ahmedabad | 24 Colleges |
Specializations
Visual Communication is the most popular specilsation in Tamil Nadu. Below is the table showing specialisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 3 Colleges |
| Film Making | 2 Colleges |
| Final Cut Pro | 2 Colleges |
| Game Design | 2 Colleges |
| Photoshop | 2 Colleges |
| 3DS Max | 1 Colleges |
| Acting | 1 Colleges |
| Cinematography | 1 Colleges |
| Direction | 1 Colleges |
| Editing | 1 Colleges |
| Maya | 1 Colleges |
| Revit LT Suite | 1 Colleges |
| Screenplay Writing | 1 Colleges |
| Script Writing | 1 Colleges |
| Video Editing (Post Production) | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students have to appear for CBSE 12th, state level exams and used for Visual Effects (VFX) admissions Many colleges also accept ISC, Tamilnadu 12th and CBSE 10th scores for admissions. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 26 Colleges |
| ISC | 25 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 25 Colleges |
| CBSE 10th | 6 Colleges |
| ICSE | 6 Colleges |
| Tamilnadu 10th | 5 Colleges |
| Maharashtra HSC | 2 Colleges |
Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Students can apply for a course in Arena Animation Borivali as the institute accepts applications from those who have completed Class 10/Class 12 or any diploma/degree course. Students waiting for their results can also apply. Arena Animation admits student basis their interests in the field of Animation and related subjects. Students can visit the institute in person or submit an online enquiry. For complete detail, click here: Arena Animation Mumbai admission process.
Regarded for its extensive offers in terms of facilities, faculty caliber, and career placement, Hindustan College of Arts and Science in Chennai seems to be well-regarded. It shows good industry ties with an approximate 85% placement rate and alluring packages from leading recruiters like Infosys, TCS, and Wipro. Well-stocked labs, spotless classrooms, and helpful faculty are all present on campus. Though personal preferences may differ, the college stands out among the other options in Chennai's educational scene for students because of its dedication to academic quality, real-world experience, and holistic growth.
Hindusthan College of Arts and Science (HICAS), Coimbatore is a private institution managed by the Hindustan Educational and Charitable Trust. Accredited by the National Assessment and Accreditation Council (NAAC) with an A+ grade, the Hindusthan College of Arts and Science was established in 1998. The college has secured accreditation from bharathia univerasity for 33 Under Graduate Programmes, 16 Post Graduate Programmes, 10 Research Centers, 3 Diploma and 2 Certification. MBA and MCA Programmes have approval from the All India Council for Technical Education (AICTE), validating its academic standards and curriculum.
Commonly asked questions On Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
It's true that Women's Christian College (WCC), Chennai, has announced that, beginning with the 2022–2023 admissions cycle, they will accept CUET (Common University Entrance Test) scores for admission to undergraduate programs.WCC will use CUET results to determine who gets admitted to their BCom, BSc, and BA programs.Taking and passing the CUET exam is a requirement for admission to these programs. Completing the WCC-established CUET eligibility requirements will be necessary.WCC will continue to use the results of their own entrance examinations as well as national exams like the GATE and TANCET for postgraduate programs. WCC does not accept the CUET for postgraduate admissions.
From past years data ,Women's Christian College (WCC) does not appear to accept the Common University Entrance Test (CUET) scores for admissions. The admission criteria primarily include standardized test scores such as ACT, SAT, PSAT, high school GPA, and other specific requirements.
MBA course is a two-year postgraduate level degree program focusing on Management, Business, and Entrepreneurial concepts. Students can check the list of career options available after completing MBA from Rathinam College of Arts and Science:
| Job Profiles | Description | Average Salary (in INR) |
|---|---|---|
| Business Analyst | A Business Analyst is a professional who works within an organisation to analyze, understand, and document the business processes and systems. | 9.5 LPA |
| Investment Banker | An Investment Banker is a finance professional who works within an investment bank or a financial institution, specializing in providing financial advisory services and raising capital for corporations, governments, and other entities. | 5 LPA |
| Chief Financial Officer | The CFO is a high-level executive responsible for managing an organization's financial actions, strategies, and operations. | 47.1 LPA |
Commonly asked questions On Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
Both Clusters Media College and Zee Institute of Creative Arts (ZICA) offer good job opportunities. Clusters Media College is considered India's best industry-integrated campus. ZICA is the first full-fledged classical and digital animation training academy in the country.
Clusters Media College:
Courses: Multimedia and animation
Features: Has its own production company, has signed an MOU with FTII
Reviews:
Placements: 2.5
Infrastructure: 3.5
Faculty and course: 4
Campus life: 2.5
Value for money: 3
Zee Institute of Creative Arts:
Courses: Classical and digital animation
Features: Animation and VFX academy
Reviews:
Best animation institute in Mumbai
Awesome place to learn
Commonly asked questions On Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
L.V. Prasad College of Media Studies Chennai carried out the application process in online mode. To fill out the form applicants are required to visit the official website of the college. The candidates are required to pay a one-time application at the time of registration. Given below is the step-by-step application process for L.V. Prasad College of Media Studies Chennai.
Step 1: Go to the official website of L.V. Prasad College of Media Studies Chennai.
Step 2: Register as a new user.
Step 3: Verify the number or email ID by entering the received OTP.
Step 4: Log in with login credentials.
Step 5: Fill out the application form by entering all the details.
Step 6: Pay the application fee of INR 500 and Submit the form.
Commonly asked questions On Best VFX Colleges in Tamil Nadu - Courses, Fees, Admissions 2026
Boston Institute of Analytics offers courses at the UG, PG, and certificate levels. These include- UG Diploma, PG Diploma and certificate courses. All these are offered in various specialisations and through various schools, such as- Management, Technology, Finance, etc.
To get admission to the B.E. / B.Tech programs at Noorul Islam Centre for Higher Education, follow these steps:
Eligibility Criteria: Ensure you meet the eligibility requirements, which include completing 10+2 with a minimum aggregate of 45% in Physics, Chemistry, and Mathematics.
Application Process:
- Register and fill out the online application form.
- Upload the required documents and pay the application fee of INR 500.
Selection Process: Admission is based on merit or entrance exam scores, depending on the specific program. Candidates may need to participate in selection rounds and document verification.
The official placement details are yet to be released. According to students' reviews on Shiksha page, 86% placements was recorded for BSc courses. The highest and the lowest package secured by the recent batch was INR 2.5 LPA and INR 1.5 LPA.