Best Yoga Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026
There are nearly 1 Yoga colleges in Bharatpur. Out of these 1 Yoga colleges in Bharatpur , there is a split of colleges by ownership, public / government: 1.
Location wise
Bharatpur has 1 Yoga. Refer to the table below cities/states having no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 47 Colleges |
| Maharashtra | 45 Colleges |
| Uttarakhand | 45 Colleges |
| Madhya Pradesh | 44 Colleges |
| Uttar Pradesh | 40 Colleges |
| Tamil Nadu | 33 Colleges |
| Delhi/NCR | 32 Colleges |
| Karnataka | 28 Colleges |
| Chhattisgarh | 26 Colleges |
| Haryana | 25 Colleges |
| Dehradun | 18 Colleges |
| Gujarat | 16 Colleges |
| Jaipur | 16 Colleges |
| Bhopal | 15 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Pune | 13 Colleges |
| Raipur | 12 Colleges |
| Chennai | 11 Colleges |
| Mumbai | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
Specializations
Naturopathy is the most popular specilsation in Bharatpur. Below is the table showing specialisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Naturopathy | 1 Colleges |
There are nearly 1 Yoga colleges in Bharatpur. Out of these 1 Yoga colleges in Bharatpur , there is a split of colleges by ownership, public / government: 1.
Location wise
Bharatpur has 1 Yoga. Refer to the table below cities/states having no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 47 Colleges |
| Maharashtra | 45 Colleges |
| Uttarakhand | 45 Colleges |
| Madhya Pradesh | 44 Colleges |
| Uttar Pradesh | 40 Colleges |
| Tamil Nadu | 33 Colleges |
| Delhi/NCR | 32 Colleges |
| Karnataka | 28 Colleges |
| Chhattisgarh | 26 Colleges |
| Haryana | 25 Colleges |
| Dehradun | 18 Colleges |
| Gujarat | 16 Colleges |
| Jaipur | 16 Colleges |
| Bhopal | 15 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Pune | 13 Colleges |
| Raipur | 12 Colleges |
| Chennai | 11 Colleges |
| Mumbai | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
Specializations
Naturopathy is the most popular specilsation in Bharatpur. Below is the table showing specialisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Naturopathy | 1 Colleges |
Best Yoga Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Yoga Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
No, Shri Khushal Das University is not expensive.
SKDU fees range from Rs 15,000 to Rs 1,50,000 per year, depending on the degree level, duration and specialisation of the course. The college offers 156 courses at Certificate, UG, Ph.D, Diploma and PG programmes. Furthermore, SKDU offers 13 courses in BSc, 6 courses in BA at the UG level. At the PG level, the students can choose a wide range of specializations - 21 courses in MA, 15 course in MSc. Admission to SKDU courses are open for the academic year 2024-25. For admission the college conducts CBSE 12th. In addition to this, scores of RBSE 12th are accepted by SKDU.
Commonly asked questions On Best Yoga Colleges in Bharatpur - Courses, Fees, Admissions 2026
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
Maharshi Dayanand Saraswati University Ajmer generally does not offer direct admissions. Though admissions to most programmes are merit-based, students still have to meet the basic eligibility and clear the cutoff. The admission chances depend on competition, intake, and programme.
MGSU Bikaner offers a variety of courses at undergraduate, postgraduate and PhD levels across streams such as humanities, commerce, science, law, management, and others. MGSU Bikaner also offers various Diploma courses at both UG & PG levels. Some of the famous/popular programmes at MGSU Bikaner include, BA, MA, MSc, BCA, LLB, B.Ed., BSc, among others. Students can visit the official website of MGSU Bikaner to know more about the desired course.