Best Yoga Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026
There are 2 of colleges in Jodhpur that offer Yoga. 2 of public / government owned institutions in the Jodhpur that provide the Yoga.
Location wise
There are currently 2 colleges in Jodhpur that offer Yoga. The most colleges offering Yoga in Jodhpur are located in Rajasthan. For a thorough overview of the top states/cities offering the Yoga in the given Jodhpur, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 47 Colleges |
| Maharashtra | 45 Colleges |
| Uttarakhand | 45 Colleges |
| Madhya Pradesh | 44 Colleges |
| Uttar Pradesh | 40 Colleges |
| Tamil Nadu | 33 Colleges |
| Delhi/NCR | 32 Colleges |
| Karnataka | 28 Colleges |
| Chhattisgarh | 26 Colleges |
| Haryana | 25 Colleges |
| Dehradun | 18 Colleges |
| Gujarat | 16 Colleges |
| Jaipur | 16 Colleges |
| Bhopal | 15 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Pune | 13 Colleges |
| Raipur | 12 Colleges |
| Chennai | 11 Colleges |
| Mumbai | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
There are 2 of colleges in Jodhpur that offer Yoga. 2 of public / government owned institutions in the Jodhpur that provide the Yoga.
Location wise
There are currently 2 colleges in Jodhpur that offer Yoga. The most colleges offering Yoga in Jodhpur are located in Rajasthan. For a thorough overview of the top states/cities offering the Yoga in the given Jodhpur, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 47 Colleges |
| Maharashtra | 45 Colleges |
| Uttarakhand | 45 Colleges |
| Madhya Pradesh | 44 Colleges |
| Uttar Pradesh | 40 Colleges |
| Tamil Nadu | 33 Colleges |
| Delhi/NCR | 32 Colleges |
| Karnataka | 28 Colleges |
| Chhattisgarh | 26 Colleges |
| Haryana | 25 Colleges |
| Dehradun | 18 Colleges |
| Gujarat | 16 Colleges |
| Jaipur | 16 Colleges |
| Bhopal | 15 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Pune | 13 Colleges |
| Raipur | 12 Colleges |
| Chennai | 11 Colleges |
| Mumbai | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
Best Yoga Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Yoga Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026
There are many cities in Rajasthan where students can pursue a Yoga course. Some of the most popular cities have been mentioned below, along with the number of colleges where Yoga is offered:
| City | No. of Yoga Colleges |
|---|---|
| Jaipur | 5 college |
| Udaipur | 2 college |
| Ajmer | 1 college |
| Jodhpur | 1college |
| Pilani | 1 college |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
There are 16 colleges in Rajasthan that offer Yoga courses. Some of the most popular ones are mentioned below, along with their course fee:
| College Name | Average Course Fee |
|---|---|
| Maharshi Dayanand Saraswati University | INR 200 |
| University of Rajasthan | INR 1,970 |
| IASE Deemed University | INR 2,000 |
| Sun Rise University | INR 4,800-8,100 |
| Shridhar University | INR 5,000-10,600 |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
The course fees for Yoga colleges vary from institute to institute. It is based on the level at which the course is being pursued (certificate, degree, diploma, etc.) The average course fee range and the number of colleges that offer it, are mentioned in the table below:
| Course Fee Range | No. of Colleges |
|---|---|
| Less than INR 1 Lakh | 35 colleges |
| INR 1-2 Lakh | 7 colleges |
| INR 2-3 Lakh | 2 colleges |
| INR 3-5 Lakh | 5 colleges |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
Some of the top recruiting companies for Rajasthan colleges where Yoga is offered are: Nestle, Coca-Cola, Airtel, Deloitte, Decathlon, Wipro, Bosch Ltd, CapGemini, TCS, Dell, Infosys, Oberoi Hotel, Tech Mahindra, Amazon, Oracle, Pepsi, etc.
Commonly asked questions On Best Yoga Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026
Yes, there is a vast career scope after completing Yoga courses from colleges in Rajasthan. The table below compares the average fees and packages from various Yoga colleges in Rajasthan. Students can clearly evaluate the profit they will be making by pursuing a Yoga course from colleges in Rajasthan.
College Name | Average Fees | Average Package |
|---|---|---|
INR 10,000 | INR 5.5 LPA | |
Central0 Jagdishprasad Jhabarmal Tibrewala University Courses | INR 7,500-2.75 Lakh | INR 4.75 - 5.3 LPA |
INR 6,500-4.4 Lakh | INR 4.8 LPA | |
INR 6,720-20,000 | INR 3.5 LPA | |
INR 15,000-49,500 | INR 2.81 - 3.1 LPA | |
INR 1,970-16,000 | INR 2.84 LPA |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
The placement salary for Yoga graduates from colleges in Rajasthan varies depending upon the job profile they choose to pursue, the recruiting company, level of knowledge and skills, etc. The average placement salary that students can expect after completing their course from various colleges is mentioned in the table below:
College Name | Average Package |
|---|---|
INR 5.5 LPA | |
INR 4.75 - 5.3 LPA | |
INR 4.8 LPA | |
INR 3.5 LPA | |
INR 2.81 - 3.1 LPA | |
INR 2.84 LPA |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
Yes, there are 8 government-based colleges in Rajasthan where students can get admission to Yoga courses. The average course fees for these government Yoga colleges are mentioned in the table below:
College Name | Average Fees |
|---|---|
INR 5,800 | |
INR 1,970-16,100 | |
INR 200 - 700 | |
INR 6,720-20,000 | |
INR 880 | |
INR 1,920 | |
INR 10,000 | |
INR 5,000-18,900 |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
Yes, there are plenty of private Yoga colleges in Rajasthan where students can easily get admission based on their Class 12 scores. The average course fees for some of these top Yoga colleges in Rajasthan are given in the table below:
College Name | Average Fees |
|---|---|
INR 16,590 | |
INR 30,000-1.05 Lakh | |
INR 12,000-4.05 Lakh | |
INR 30,000-3 Lakh | |
INR 43,000-1.29 Lakh | |
INR 14,000-60,000 |
Disclaimer: This information is sourced from the official website and may vary.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Commonly asked questions On Best Yoga Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026
Hi, joining Yoga colleges in India can be worthwhile for you, Listed below are some of the colleges along with their ROI (Return on Investment)
College Name | Total Tuition Fee | Average Placement Package |
|---|---|---|
| Apex University Courses | INR 30,000 - INR 3 lakh | INR 15 LPA |
| Punyashlok Ahilyadevi Holkar Solapur University Courses | INR 8,000-26,710 | INR 14.86 LPA |
| JSS Academy of Higher Education and Research Courses | INR 10,000-80,000 | INR 10.76 LPA |
| CUSB Courses | INR 7,0000 | INR 8.4 LPA |
| INR 18,000-2.5 Lakh | INR 7.46-8.13 LPA |
Note - The information is taken from the official site of the college.
Know more about -
More than 200 private colleges are offering full-time Yoga courses at multiple levels. Some of them are here. Take a look
| Best Private Colleges | UG-Level Yoga Course Fees |
|---|---|
| National Sanskrit University | INR 2,550 |
| University of Patanjali | INR 20,000 - INR 11.96 Lakh |
| College of Ayurved, Bharati Vidyapeeth | INR 30,000 |
| K J Somaiya Institute of Dharma Studies | INR 30,000 - INR 16.6 Lakh |
| Mahatma Jyoti Rao Phoole University | INR 35,000 - INR 1.05 Lakh |
Note - The information is taken from the official site of the college.
Know more about -
It is a 3-year UG degree course. It is focused on the scientific study and application of yoga principles, practices, and techniques.
With theoretical study, you'll get practical training in yoga asanas (postures), pranayama (breathing techniques), meditation, yoga philosophy, anatomy, physiology, and related subjects.
Know more about -
No, Shri Khushal Das University is not expensive.
SKDU fees range from Rs 15,000 to Rs 1,50,000 per year, depending on the degree level, duration and specialisation of the course. The college offers 156 courses at Certificate, UG, Ph.D, Diploma and PG programmes. Furthermore, SKDU offers 13 courses in BSc, 6 courses in BA at the UG level. At the PG level, the students can choose a wide range of specializations - 21 courses in MA, 15 course in MSc. Admission to SKDU courses are open for the academic year 2024-25. For admission the college conducts CBSE 12th. In addition to this, scores of RBSE 12th are accepted by SKDU.
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.