Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur
There are approximately 1 colleges across Jaipur offering Agriculture & Farm Engineering courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 1 colleges.
Location wise
Jaipur is to Agriculture & Farm Engineering colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh | 10 Colleges |
| Gujarat | 7 Colleges |
| Rajasthan | 7 Colleges |
| Salem | 7 Colleges |
| Coimbatore | 6 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 6 Colleges |
| Haryana | 5 Colleges |
| Namakkal | 5 Colleges |
| Andhra Pradesh | 4 Colleges |
| Madhya Pradesh | 4 Colleges |
| Telangana | 4 Colleges |
| Tiruchirappalli | 4 Colleges |
| Dharmapuri | 4 Colleges |
| Erode | 3 Colleges |
| Gujarat - Other | 3 Colleges |
| Maharashtra | 3 Colleges |
| Orissa | 3 Colleges |
| Assam | 2 Colleges |
| Bihar | 2 Colleges |
Specializations
Civil Engineering, Electrical Engineering, Mechanical Engineering and Computer Science Engineering are the various speciliasations offered by Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Civil Engineering | 37 Colleges |
| Electrical Engineering | 35 Colleges |
| Mechanical Engineering | 34 Colleges |
| Computer Science Engineering | 24 Colleges |
| Electronics Engineering | 12 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 10 Colleges |
| Automobile Engineering | 5 Colleges |
| Information Technology | 5 Colleges |
| Aircraft Maintenance Engineering | 2 Colleges |
| Chemical Engineering | 2 Colleges |
| Environmental Engineering | 2 Colleges |
| Mechatronics Engineering | 2 Colleges |
| Mining Engineering | 2 Colleges |
| Petroleum Engineering | 2 Colleges |
| Telecommunication Engineering | 2 Colleges |
| Fire & Safety Engineering | 2 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Construction Engineering | 1 Colleges |
| Control Systems | 1 Colleges |
| Dairy Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur. Listing below exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
There are approximately 1 colleges across Jaipur offering Agriculture & Farm Engineering courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 1 colleges.
Location wise
Jaipur is to Agriculture & Farm Engineering colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh | 10 Colleges |
| Gujarat | 7 Colleges |
| Rajasthan | 7 Colleges |
| Salem | 7 Colleges |
| Coimbatore | 6 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 6 Colleges |
| Haryana | 5 Colleges |
| Namakkal | 5 Colleges |
| Andhra Pradesh | 4 Colleges |
| Madhya Pradesh | 4 Colleges |
| Telangana | 4 Colleges |
| Tiruchirappalli | 4 Colleges |
| Dharmapuri | 4 Colleges |
| Erode | 3 Colleges |
| Gujarat - Other | 3 Colleges |
| Maharashtra | 3 Colleges |
| Orissa | 3 Colleges |
| Assam | 2 Colleges |
| Bihar | 2 Colleges |
Specializations
Civil Engineering, Electrical Engineering, Mechanical Engineering and Computer Science Engineering are the various speciliasations offered by Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Civil Engineering | 37 Colleges |
| Electrical Engineering | 35 Colleges |
| Mechanical Engineering | 34 Colleges |
| Computer Science Engineering | 24 Colleges |
| Electronics Engineering | 12 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 10 Colleges |
| Automobile Engineering | 5 Colleges |
| Information Technology | 5 Colleges |
| Aircraft Maintenance Engineering | 2 Colleges |
| Chemical Engineering | 2 Colleges |
| Environmental Engineering | 2 Colleges |
| Mechatronics Engineering | 2 Colleges |
| Mining Engineering | 2 Colleges |
| Petroleum Engineering | 2 Colleges |
| Telecommunication Engineering | 2 Colleges |
| Fire & Safety Engineering | 2 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Construction Engineering | 1 Colleges |
| Control Systems | 1 Colleges |
| Dairy Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur. Listing below exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur
You might also be interested in:
6 Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in RajasthanCommonly asked questions On Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in Jaipur
The college offers five Diploma courses offered by Jagannath University Jaipur. The courses include Diploma in Engineering, Diploma in Agriculture Extension Services, Diploma in Fire Safety Management, and others. The duration of the courses is one year. To be eligible for admission candidates are required to pass Class 12 from a recognised board and must apply and appear for the entrance exam followed by an interview round conducted by the university.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
CUET UG 2026 exam will be conducted in May/June for 37 subjects. The mode of examination is CBT (Computer Based Test). NTA did not release official notification for CUET UG date sheet. Candidates can know exam details through CUET UG information bulletin. NTA will conduct CUET UG 2026 exam in multiple phases depending upon the number of candidates registering for the exam. Registered candidates can know the exact CUET UG exam on hall ticket. Candidates will have to report at the alloted exam centre on the day of the examination. The exam will be held in two slots each day depending upon the subject combinations chosen by the candidate.