Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in Kota
The colleges in the location that offer the Agriculture & Farm Engineering are 1. Colleges can be classified into 1 public / government owned in the Kota.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Agriculture & Farm Engineering, including Kota and others. The top Agriculture & Farm Engineering colleges in Kota are located in Tamil Nadu out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh | 10 Colleges |
| Gujarat | 7 Colleges |
| Rajasthan | 7 Colleges |
| Salem | 7 Colleges |
| Coimbatore | 6 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 6 Colleges |
| Haryana | 5 Colleges |
| Namakkal | 5 Colleges |
| Andhra Pradesh | 4 Colleges |
| Madhya Pradesh | 4 Colleges |
| Telangana | 4 Colleges |
| Tiruchirappalli | 4 Colleges |
| Dharmapuri | 4 Colleges |
| Erode | 3 Colleges |
| Gujarat - Other | 3 Colleges |
| Maharashtra | 3 Colleges |
| Orissa | 3 Colleges |
| Assam | 2 Colleges |
| Bihar | 2 Colleges |
Specializations
The colleges in Kota that offer Agriculture & Farm Engineering are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Civil Engineering | 8 Colleges |
| Electrical Engineering | 8 Colleges |
| Mechanical Engineering | 8 Colleges |
| Chemical Engineering | 3 Colleges |
| Computer Science Engineering | 3 Colleges |
| Electronics Engineering | 2 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Instrumentation Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Agriculture & Farm Engineering accepts in Kota is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
The colleges in the location that offer the Agriculture & Farm Engineering are 1. Colleges can be classified into 1 public / government owned in the Kota.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Agriculture & Farm Engineering, including Kota and others. The top Agriculture & Farm Engineering colleges in Kota are located in Tamil Nadu out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh | 10 Colleges |
| Gujarat | 7 Colleges |
| Rajasthan | 7 Colleges |
| Salem | 7 Colleges |
| Coimbatore | 6 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 6 Colleges |
| Haryana | 5 Colleges |
| Namakkal | 5 Colleges |
| Andhra Pradesh | 4 Colleges |
| Madhya Pradesh | 4 Colleges |
| Telangana | 4 Colleges |
| Tiruchirappalli | 4 Colleges |
| Dharmapuri | 4 Colleges |
| Erode | 3 Colleges |
| Gujarat - Other | 3 Colleges |
| Maharashtra | 3 Colleges |
| Orissa | 3 Colleges |
| Assam | 2 Colleges |
| Bihar | 2 Colleges |
Specializations
The colleges in Kota that offer Agriculture & Farm Engineering are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Civil Engineering | 8 Colleges |
| Electrical Engineering | 8 Colleges |
| Mechanical Engineering | 8 Colleges |
| Chemical Engineering | 3 Colleges |
| Computer Science Engineering | 3 Colleges |
| Electronics Engineering | 2 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Instrumentation Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Agriculture & Farm Engineering accepts in Kota is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in Kota
You might also be interested in:
6 Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in RajasthanCommonly asked questions On Diploma in Agriculture & Farm Engineering colleges in Kota
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The college offers five Diploma courses offered by Jagannath University Jaipur. The courses include Diploma in Engineering, Diploma in Agriculture Extension Services, Diploma in Fire Safety Management, and others. The duration of the courses is one year. To be eligible for admission candidates are required to pass Class 12 from a recognised board and must apply and appear for the entrance exam followed by an interview round conducted by the university.
CUET UG 2026 exam will be conducted in May/June for 37 subjects. The mode of examination is CBT (Computer Based Test). NTA did not release official notification for CUET UG date sheet. Candidates can know exam details through CUET UG information bulletin. NTA will conduct CUET UG 2026 exam in multiple phases depending upon the number of candidates registering for the exam. Registered candidates can know the exact CUET UG exam on hall ticket. Candidates will have to report at the alloted exam centre on the day of the examination. The exam will be held in two slots each day depending upon the subject combinations chosen by the candidate.