Best Sociology Institutes in Banswara - Courses, Fees, Admissions 2026
There are 1 of colleges in Banswara that offer Sociology. 1 of public / government owned institutions in the Banswara that provide the Sociology.
Location wise
There are currently 1 colleges in Banswara that offer Sociology. The most colleges offering Sociology in Banswara are located in Uttar Pradesh. For a thorough overview of the top states/cities offering the Sociology in the given Banswara, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 717 Colleges |
| Karnataka | 218 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 213 Colleges |
| Madhya Pradesh | 194 Colleges |
| Bihar | 186 Colleges |
| Orissa | 159 Colleges |
| Maharashtra | 152 Colleges |
| West Bengal | 125 Colleges |
| Rajasthan | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 108 Colleges |
| Assam | 90 Colleges |
| Delhi/NCR | 82 Colleges |
| Jharkhand | 76 Colleges |
| Bangalore | 71 Colleges |
| Gujarat | 63 Colleges |
| Kerala | 53 Colleges |
| Tamil Nadu | 52 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 49 Colleges |
| Uttarakhand | 48 Colleges |
| Bihar - Other | 46 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Sociology in a Banswara, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering Sociology in Banswara are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
There are 1 of colleges in Banswara that offer Sociology. 1 of public / government owned institutions in the Banswara that provide the Sociology.
Location wise
There are currently 1 colleges in Banswara that offer Sociology. The most colleges offering Sociology in Banswara are located in Uttar Pradesh. For a thorough overview of the top states/cities offering the Sociology in the given Banswara, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 717 Colleges |
| Karnataka | 218 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 213 Colleges |
| Madhya Pradesh | 194 Colleges |
| Bihar | 186 Colleges |
| Orissa | 159 Colleges |
| Maharashtra | 152 Colleges |
| West Bengal | 125 Colleges |
| Rajasthan | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 108 Colleges |
| Assam | 90 Colleges |
| Delhi/NCR | 82 Colleges |
| Jharkhand | 76 Colleges |
| Bangalore | 71 Colleges |
| Gujarat | 63 Colleges |
| Kerala | 53 Colleges |
| Tamil Nadu | 52 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 49 Colleges |
| Uttarakhand | 48 Colleges |
| Bihar - Other | 46 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Sociology in a Banswara, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering Sociology in Banswara are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Best Sociology Institutes in Banswara - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Sociology Institutes in Banswara - Courses, Fees, Admissions 2026
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
Commonly asked questions On Best Sociology Institutes in Banswara - Courses, Fees, Admissions 2026
Yes, Poornima University admissions 2026 are open for its various courses. Candidates can get admission to UG courses only if they have completed Class 12. Graduation is the minimum required to get admission to PG courses. The selection criteria will differ course-wise. Further, Poornima University admissions are both merit and entrance-based. The university conducts its own entrance exam as well as accepts national-level entrance exams such as NATA, UGC NET etc. for providing admission to specific courses.
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.