Best Sociology Colleges in Rajasthan - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
In India, Sociology is offered by 6 colleges in Rajasthan - Other. Among the total number of colleges offering Sociology, division of colleges by ownership is private owned: 5 and public / government owned: 1.
Location wise
Sociology colleges in Rajasthan - Other are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 717 Colleges |
| Karnataka | 218 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 213 Colleges |
| Madhya Pradesh | 194 Colleges |
| Bihar | 186 Colleges |
| Orissa | 159 Colleges |
| Maharashtra | 152 Colleges |
| West Bengal | 125 Colleges |
| Rajasthan | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 108 Colleges |
| Assam | 90 Colleges |
| Delhi/NCR | 82 Colleges |
| Jharkhand | 76 Colleges |
| Bangalore | 71 Colleges |
| Gujarat | 63 Colleges |
| Kerala | 53 Colleges |
| Tamil Nadu | 52 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 49 Colleges |
| Uttarakhand | 48 Colleges |
| Bihar - Other | 46 Colleges |
Specializations
Sociology in Rajasthan - Other is offered in diversified specialisations such as Criminology, English, Public Administration etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Criminology | 2 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to Sociology colleges in Rajasthan - Other. The table below comprises the top entrance exams accepted in various Sociology coll
In India, Sociology is offered by 6 colleges in Rajasthan - Other. Among the total number of colleges offering Sociology, division of colleges by ownership is private owned: 5 and public / government owned: 1.
Location wise
Sociology colleges in Rajasthan - Other are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 717 Colleges |
| Karnataka | 218 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 213 Colleges |
| Madhya Pradesh | 194 Colleges |
| Bihar | 186 Colleges |
| Orissa | 159 Colleges |
| Maharashtra | 152 Colleges |
| West Bengal | 125 Colleges |
| Rajasthan | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 108 Colleges |
| Assam | 90 Colleges |
| Delhi/NCR | 82 Colleges |
| Jharkhand | 76 Colleges |
| Bangalore | 71 Colleges |
| Gujarat | 63 Colleges |
| Kerala | 53 Colleges |
| Tamil Nadu | 52 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 49 Colleges |
| Uttarakhand | 48 Colleges |
| Bihar - Other | 46 Colleges |
Specializations
Sociology in Rajasthan - Other is offered in diversified specialisations such as Criminology, English, Public Administration etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Criminology | 2 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to Sociology colleges in Rajasthan - Other. The table below comprises the top entrance exams accepted in various Sociology colleges in Rajasthan - Other:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET | 2 Colleges |
| MUEE | 1 Colleges |
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Best Sociology Colleges in Rajasthan - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Sociology Colleges in Rajasthan - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Mewar University is recognised by the UGC and is also approved by the AICTE, AIU, BCI, PCI, IAP, INC, RNC, RPMC, NCVET, NCTE, FICCI, YHAI, NSS, NCC. Moreover, Mewar University is also certified by ISO 9001:2015 and accredited by NAAC.
CUET UG 2026 exam will be conducted in May/June for 37 subjects. The mode of examination is CBT (Computer Based Test). NTA did not release official notification for CUET UG date sheet. Candidates can know exam details through CUET UG information bulletin. NTA will conduct CUET UG 2026 exam in multiple phases depending upon the number of candidates registering for the exam. Registered candidates can know the exact CUET UG exam on hall ticket. Candidates will have to report at the alloted exam centre on the day of the examination. The exam will be held in two slots each day depending upon the subject combinations chosen by the candidate.
JJTU Rajasthan motivates students to take part in various sports activities. Over the years, male or female students, have shown remarkable performance in inter-college competitions. Students can also join various sports activities performed in the college. There are trainers kept to train students. Students have the option to take part in the indoor or outdoor sports activities.
Commonly asked questions On Best Sociology Colleges in Rajasthan - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
Commonly asked questions On Best Sociology Colleges in Rajasthan - Other - Courses, Fees, Admissions 2026
Yes, Poornima University admissions 2026 are open for its various courses. Candidates can get admission to UG courses only if they have completed Class 12. Graduation is the minimum required to get admission to PG courses. The selection criteria will differ course-wise. Further, Poornima University admissions are both merit and entrance-based. The university conducts its own entrance exam as well as accepts national-level entrance exams such as NATA, UGC NET etc. for providing admission to specific courses.
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.