Top 10 Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Fee, Courses, Average Salary, Top Recruiters
Want to get admission to journalism course at a Delhi NCR college that offers 100% placement? Scroll down and read this article to get all the required information.
Journalism is a part of Mass Communication and is now pursued by a large number of students. Many colleges offer journalism courses at UG, PG, Diploma, Doctorate and Certificate level in different specializations. Students who want to become a journalist must study the course at the best college. While deciding which college to attend, students take multiple factors into consideration. These include courses offered, tuition fee, faculty, NIRF or any other ranking, and placement. Students usually prefer colleges with best placement cell as they do not have to worry about running for a job and can have an offer letter in their hands while completing the course.
This article is all about list of top journalism colleges in Delhi NCR with 100% placement.
- Top 10 Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement
- Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Average Salary Package
- Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Top Recruiters
- Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Courses Offered
- Entrance Exams Accepted by Journalism Colleges
- Journalism Job Options
Top 10 Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement
After checking students’ ratings and reviews on different Delhi NCR colleges for Journalism, here is the list of some top colleges with 100% placement, along with their tuition fee:
| College Name | Tuition Fee |
|---|---|
| Indian Institute of Mass Communication, New Delhi | INR 47K - 1.6L |
| Amity School of Communication, Noida | INR 9.33 L - 12.44 L |
| Apeejay Institute of Mass Communication, Dwarka | INR 2.9 L |
| Galgotias University, Greater Noida | INR 30 K - 3.08 L |
| Institute of Management Studies, Noida | INR 2.9 L - 4.62 L |
| Delhi College of Arts and Commerce | INR 66.45 K |
| Bennett University | INR 2.99 L - 9.75 L |
| Lady Shri Ram College for Women, Delhi University | INR 98.52 K |
| Gulshan Kumar Film and Television Institute of India | INR 80 K - 2 L |
| AAFT | INR 60 K - 6.53 L |
Check Out: Journalism Colleges in Delhi NCR
Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Average Salary Package
Check out the average salary package a student can get by studying journalism courses at some of the best colleges with 100% placement:
| College Name | Average Salary |
|---|---|
| Indian Institute of Mass Communication, New Delhi | INR 4 LPA |
| Amity School of Communication, Noida | INR 3.5 LPA |
| Apeejay Institute of Mass Communication, Dwarka | INR 3 LPA |
| Galgotias University, Greater Noida | INR 4.5 LPA |
| Institute of Management Studies, Noida | INR 6 LPA |
| Delhi College of Arts and Commerce | INR 3.75 LPA |
| Bennett University | INR 7.41 LPA |
| Lady Shri Ram College for Women, Delhi University | INR 10.2 LPA |
| Gulshan Kumar Film and Television Institute of India | INR 2.5 LPA |
| AAFT | INR 10 LPA |
Disclaimer:Â The salary amount is written based on that given by different aggregators and may vary from the actual amount.
Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Top Recruiters
Below are the top companies offering jobs at journalism colleges through placement:
| College Name | Top Recruiters |
|---|---|
| Indian Institute of Mass Communication, New Delhi | Edelman India Pvt. Ltd., The Times of India, ABP News, Zee TV, All India Radio, Sony Entertainment Television, Press Trust of India Ltd. |
| Amity School of Communication, Noida | Accenture, AdFactors PR, FCB Ulka, India Today, Times Internet, Ernst & Young, Vedanta Ltd, Times Now |
| Apeejay Institute of Mass Communication, Dwarka | JUST DIAL, VML, HT Mart, TV9, ABP, Times Now, Outlook, Network18, India Today, News24 |
| Galgotias University, Greater Noida | Naukri.Com, American Express, Cognizant, Amazon, Reliance Jio, PwC, KPMG, HCL |
| Institute of Management Studies, Noida | Amazon, Wipro, Google, Adobe, TCS, Deloitte, Pearson |
| Delhi College of Arts and Commerce | Google, Airtel, Cognizant, Genpact, PwC, Infosys, ITC, Eye Bridge, KPMG |
| Bennett University | Microsoft, Google, PwC, Capgemini, TCS, IBM, HDFC Bank |
| Lady Shri Ram College for Women, Delhi University | McKinsey & Company, Blackstone, Kepler Cannon, D.E. Shaw, Accenture, Nomura, Trinity, ZS Associates, KPMG |
| Gulshan Kumar Film and Television Institute of India | Zee, ABP, NDTV, Aaj Tak, Republic Bharat, TV9, Zee News, ABP |
| AAFT | Apparel Group, Berger Paints, Arrise, Le Meridien, Hero, Fab India, KPMG, Grapes |
Journalism Colleges in Delhi NCR with 100% Placement: Courses Offered
Below are the most popular journalism courses offered by colleges at UG and PG level:
| Course | Level | Duration |
|---|---|---|
| Bachelor of Mass Communication | Undergraduate | 3 years |
| Bachelor of Journalism and Mass Communication (BJMC) | Undergraduate | 3 years |
| BJ (Bachelor of Journalism) | Undergraduate | 3 years |
| BSc in Journalism and Mass Communication | Undergraduate | 3 years |
| BBA in Mass Communication and Journalism | Undergraduate | 3 years |
| BA in Mass Media and Mass Communication | Undergraduate | 3 years |
| Master of Journalism | Postgraduate | 2 years |
| Master in Journalism and Mass Communication (MJMC) | Postgraduate | 2 years |
| Master of Mass Communication | Postgraduate | 2 years |
| MSc in Mass Communication | Postgraduate | 2 years |
Entrance Exams Accepted by Journalism Colleges
Some universities offer direct admission, while others accept entrance exam scores for admissions. Below are some of the popular journalism entrance exams:
Journalism Job Options
With journalism courses, students can get a job in some of the following profiles:
- News Editors
- Reporters
- Anchors
- Social Media Managers
- Public Relations Specialists
- Content Writers
- Copywriters
- Cartoonists
- Corporate Communications Specialists

Nupur Jain started with a passion for educational content writing, which soon grew into a meaningful journey of helping students through reliable guidance. A commerce graduate from Delhi University, she has spent ov
Read Full Bio