M.Sc. in Zoology colleges in Naihati
There are 1 Zoology colleges in Naihati.
Location wise
Naihati is home to 1 Zoology. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 269 Colleges |
| Rajasthan | 134 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Tamil Nadu | 102 Colleges |
| Maharashtra | 97 Colleges |
| Telangana | 74 Colleges |
| Chhattisgarh | 60 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 59 Colleges |
| Orissa | 50 Colleges |
| Kerala | 46 Colleges |
| Delhi/NCR | 46 Colleges |
| Uttarakhand | 40 Colleges |
| Andhra Pradesh | 39 Colleges |
| Bihar | 39 Colleges |
| Jaipur | 39 Colleges |
| West Bengal | 32 Colleges |
| Karnataka | 30 Colleges |
| Bhopal | 26 Colleges |
| Jharkhand | 25 Colleges |
| Punjab | 22 Colleges |
Specializations
Zoology is offered in varied specializations such as , ology . Below is the break up of number of colleges offering each Zoology specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Zoology | 1 Colleges |
There are 1 Zoology colleges in Naihati.
Location wise
Naihati is home to 1 Zoology. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 269 Colleges |
| Rajasthan | 134 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Tamil Nadu | 102 Colleges |
| Maharashtra | 97 Colleges |
| Telangana | 74 Colleges |
| Chhattisgarh | 60 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 59 Colleges |
| Orissa | 50 Colleges |
| Kerala | 46 Colleges |
| Delhi/NCR | 46 Colleges |
| Uttarakhand | 40 Colleges |
| Andhra Pradesh | 39 Colleges |
| Bihar | 39 Colleges |
| Jaipur | 39 Colleges |
| West Bengal | 32 Colleges |
| Karnataka | 30 Colleges |
| Bhopal | 26 Colleges |
| Jharkhand | 25 Colleges |
| Punjab | 22 Colleges |
Specializations
Zoology is offered in varied specializations such as , ology . Below is the break up of number of colleges offering each Zoology specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Zoology | 1 Colleges |
M.Sc. in Zoology colleges in Naihati
Commonly asked questions On M.Sc. in Zoology colleges in Naihati
Calcutta University has achieved good placement numbers over the past few years. During 2023 placements, the number of students placed has dropped for all the UG and PG courses in comparison to 2022. For detailed analysis refer to the table below depicting the Calcutta University placement trends:
| Course | Placement Statistics (2021) | Placement Statistics (2022) | Placement Statistics (2023) |
|---|---|---|---|
| UG (3-year) | - Total students: 419 - Students placed: 247 | - Total students: 417 - Students placed: 252 | - Total students: 380 - Students placed: 198 |
| BTech | - Total students: 237 - Students placed: 189 | - Total students: 357 - Students placed: 305 | - Total students: 289 - Students placed: 199 |
| BA LLB | - Total students: 110 - Students placed: 96 | - Total students: 119 - Students placed: 95 | - Total students: 83 - Students placed: 67 |
| PG (2-year) | - Total students: 5,984 - Students placed: 4,198 | - Total students: 5,975 - Students placed: 4,201 | - Total students: 5,125 - Students placed: 3,985 |
| PG (3-year) | - Total students: 97 - Students placed: 78 | - Total students: 98 - Students placed: 85 | - Total students: 40 - Students placed: 30 |
| PG (5-year) | - Total students: 40 - Students placed: 30 | - Total students: 41 - Students placed: 32 | - Total students: 37 - Students placed: 28 |
NOTE: The aforementioned placement statistics are collated from the NIRF report 2024.
The placement percentage is yet to be released. The key highlights of the UG and PG placements 2024 basis on the total number of students placed and median package offered are tabulated below:
Particulars | UG 4 Year Statistics (2024) | PG 2 Year Statistics (2024) |
|---|---|---|
Median Salary | INR 5.25 LPA | INR 6.2 LPA |
Total Students Graduated | 191 | 918 |
Total Students Placed | 9 | 106 |
Students Opted for Higher Studies | 75 | 77 |
Note: The above-mentioned data has been taken form the Visva Bharati University Sciences NIRF report 2025.
Being a public/government university the university is quite affordable. The total tuition fee for various courses is mentioned below:
| Course Name | Total Tuition Fee |
|---|---|
| LLB | INR 3.3 K - INR 1.1 L |
| BCA | INR 84 K - INR 90 K |
| MBA/PGDM | INR 30 K - INR 1.1 L |
The fee is exclusive of various charges such as hostel charges, transportation charges, and others.
For getting admission in MSc at Vidyasagar University, students should fulfil the minimum eligibility criteria. Vidyasagar University selects students based on their performance in the previous qualifying exam. The selection will be made strictly based on merit in the Common Entrance Test (CET) conducted by Vidyasagar University.
Commonly asked questions On M.Sc. in Zoology colleges in Naihati
No, RMVCC (Ramakrishna Mission Vivekananda Centenary College), Rahara is not under CUET (Central Universities Entrance Test). It is an undergraduate college affiliated with the University of Calcutta. CUET is typically used for admissions into central universities and some other institutions, but RMVCC follows the admission procedures set by its affiliating university
Bethune College's admissions to most of the courses are merit-based. For all courses, candidates are required to meet the minimum eligibility criteria to get shortlisted for any and every course offered by Bethune College. Check below popular Bethune College courses along with their eligibility and selection criteria:
Course | Common Eligibility | Selection Criteria |
|---|---|---|
| BSc | Class 12th from a recognised board | Merit-based |
| BA | Class 12th from a recognised board | Merit-based |
| BA (Hons) | Class 12th from a recognised board | Merit-based |
| MA | Graduation in the relevant discipline | Merit-based |
| MSc | Graduation in the relevant discipline | Merit-based |
Ashutosh College provides good placements to its graduating students. The students are given excellent placement support every year placing them in top companies. Check out the table below to know the key highlights of theAshutosh College Placement 2024:
Course | Total Students | Students Placed | Median Salary |
|---|---|---|---|
UG 3-year | 1,522 | 157 | INR 3.80 LPA |
PG 2-year | 96 | 43 | INR 4 LPA |
NOTE: The above data is obtained from the NIRF report 2025
Kalyani University admissions are both merit and entrance-based for respective UG and PG courses. For a few UG courses such as B.Ed, BSc, MA, etc., admissions are offered based on candidates' merit scores obtained in their previous qualifying exam. Further, to get admission to courses such as BTech, MTech, MBA, etc., candidates have to qualify for state/ national-level entrance exams. As per the admission process, candidates also have to appear for other selection rounds such as Group Discussion and Personal Interview rounds for the respective courses. Later on, the selected students are allocated seats via a counselling process as per the seat capacity. Read more about the detailed University of Kalyani admission process 2023, here.