English colleges in Rajsamand
There are 1 colleges offering English in Rajsamand. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of English. Of all the cities, Tamil Nadu has the most Top English colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
English offers diversified specialisations like Hindi, Languages and English. Refer the table below showing number of colleges offering each English specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 2 Colleges |
| Languages | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by English in Rajsamand. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
There are 1 colleges offering English in Rajsamand. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of English. Of all the cities, Tamil Nadu has the most Top English colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
English offers diversified specialisations like Hindi, Languages and English. Refer the table below showing number of colleges offering each English specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 2 Colleges |
| Languages | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by English in Rajsamand. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
English colleges in Rajsamand
Commonly asked questions On English colleges in Rajsamand
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University, Jaipur offers PG, UG, and other courses to students. These courses are provided across Engineering, Commerce, and various other streams. At undergradaute level, college offers four-year BDes, BTech, three-year BSc, and other courses to students. At postgradaute level, Amity University Jaipur offers BSc,9 BSc,5 and other courses to students.
Commonly asked questions On English colleges in Rajsamand
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.