English colleges in Ajmer
There are 6 colleges offering English in Ajmer. Among these, split of colleges by ownership is public / government owned: 3 and private owned: 2.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of English. Of all the cities, Tamil Nadu has the most Top English colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
English offers diversified specialisations like Languages, English and Hindi. Refer the table below showing number of colleges offering each English specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 3 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Policy | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Applied Science | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by English in Ajmer. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are 6 colleges offering English in Ajmer. Among these, split of colleges by ownership is public / government owned: 3 and private owned: 2.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of English. Of all the cities, Tamil Nadu has the most Top English colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
English offers diversified specialisations like Languages, English and Hindi. Refer the table below showing number of colleges offering each English specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 3 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Policy | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Applied Science | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by English in Ajmer. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
English colleges in Ajmer
Commonly asked questions On English colleges in Ajmer
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
Institute of Online Learning, Chandigarh University provides education to various course students through Advanced Learning Management System (LMS). Institute of Online Learning, Chandigarh University provides E-books, CU Digital Library access, OER material, and various other facilities for students.
Commonly asked questions On English colleges in Ajmer
The National Institute of Electronics and Information Technology, also known as NIELIT Ajmer is funded by the Ministry of Electronics & Information Technology (MeitY), Government of India (GOI). This institute offers courses across Electronics, Computer Science and Information Technology and related disciplines. The campus features state-of-the-art infrastructure and is well-equipped to provide long / short-term courses, e-learning modules and consultancy services to students. The institute offers multiple certificate and UG Diploma courses with a reasonable fee structure with monthly or hourly durations, depending on the course. Hence, NIELIT is a good option for students willing to pursue any of these certificate or UG Diploma courses.
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University, Jaipur offers PG, UG, and other courses to students. These courses are provided across Engineering, Commerce, and various other streams. At undergradaute level, college offers four-year BDes, BTech, three-year BSc, and other courses to students. At postgradaute level, Amity University Jaipur offers BSc,9 BSc,5 and other courses to students.
Commonly asked questions On English colleges in Ajmer
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).