English colleges in Sriganaganagar
There are approximately 6 colleges across Sriganaganagar offering English courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 3 and public / government: 1 colleges.
Location wise
Sriganaganagar is to English colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
Languages, English, Hindi and Aesthetics are the various speciliasations offered by English colleges in Sriganaganagar. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Makeup & Beautician | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by English colleges in Sriganaganagar. Listing below exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are approximately 6 colleges across Sriganaganagar offering English courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 3 and public / government: 1 colleges.
Location wise
Sriganaganagar is to English colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
Languages, English, Hindi and Aesthetics are the various speciliasations offered by English colleges in Sriganaganagar. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Makeup & Beautician | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by English colleges in Sriganaganagar. Listing below exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
English colleges in Sriganaganagar
Commonly asked questions On English colleges in Sriganaganagar
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
Both Tantia University and OPJS University have good placement records.
Tantia University
Placements
Tantia University has excellent placements. In 2023, students got direct campus placements. The average package is INR 20,000 per month.
Companies
Tantia University has over 450 companies that recruit students from different fields of engineering. Some companies that visit campus include TCS, ONGC, ICICI Bank, Infosys, Maruti Suzuki, SBI, Reliance, and HDFC Bank.
Preparation
Tantia University prepares its final-year students for corporate interviews.
OPJS University
Placements
OPJS University has an excellent placement record, with 80% of the previous batch of students being placed.
Companies
OPJS University has several multinational firms that declare their presence, including TCS, ONGC, ICICI Bank, Infosys, Maruti Suzuki, SBI, Reliance, and HDFC Bank.
Courses
OPJS University has affordable courses with the low cost of a bachelor's degree.
Institute of Online Learning, Chandigarh University provides education to various course students through Advanced Learning Management System (LMS). Institute of Online Learning, Chandigarh University provides E-books, CU Digital Library access, OER material, and various other facilities for students.
Commonly asked questions On English colleges in Sriganaganagar
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University, Jaipur offers PG, UG, and other courses to students. These courses are provided across Engineering, Commerce, and various other streams. At undergradaute level, college offers four-year BDes, BTech, three-year BSc, and other courses to students. At postgradaute level, Amity University Jaipur offers BSc,9 BSc,5 and other courses to students.
Commonly asked questions On English colleges in Sriganaganagar
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).