Public Administration colleges in Rajasthan - Other
There are nearly 3 Public Administration colleges in Rajasthan - Other. Out of these 3 Public Administration colleges in Rajasthan - Other , there is a split of colleges by ownership, private: 3.
Location wise
Rajasthan - Other has 3 Public Administration. Refer to the table below cities/states having no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
English is the most popular specilsation in Rajasthan - Other. Below is the table showing specialisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 11 Colleges |
| Hindi | 11 Colleges |
| Political Science | 3 Colleges |
| Public Administration | 3 Colleges |
| Criminology | 2 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Languages | 1 Colleges |
| Botany | 1 Colleges |
| Chemistry | 1 Colleges |
| Clinical Psychology | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students have to appear for CUET, state level exams and used for Public Administration admissions Many colleges also accept MUEE and CUET-PG scores for admissions. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET | 1 Colleges |
| MUEE | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are nearly 3 Public Administration colleges in Rajasthan - Other. Out of these 3 Public Administration colleges in Rajasthan - Other , there is a split of colleges by ownership, private: 3.
Location wise
Rajasthan - Other has 3 Public Administration. Refer to the table below cities/states having no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
English is the most popular specilsation in Rajasthan - Other. Below is the table showing specialisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 11 Colleges |
| Hindi | 11 Colleges |
| Political Science | 3 Colleges |
| Public Administration | 3 Colleges |
| Criminology | 2 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Languages | 1 Colleges |
| Botany | 1 Colleges |
| Chemistry | 1 Colleges |
| Clinical Psychology | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students have to appear for CUET, state level exams and used for Public Administration admissions Many colleges also accept MUEE and CUET-PG scores for admissions. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET | 1 Colleges |
| MUEE | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Public Administration colleges in Rajasthan - Other
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Rajasthan - Other
Mewar University is recognised by the UGC and is also approved by the AICTE, AIU, BCI, PCI, IAP, INC, RNC, RPMC, NCVET, NCTE, FICCI, YHAI, NSS, NCC. Moreover, Mewar University is also certified by ISO 9001:2015 and accredited by NAAC.
JJTU Rajasthan motivates students to take part in various sports activities. Over the years, male or female students, have shown remarkable performance in inter-college competitions. Students can also join various sports activities performed in the college. There are trainers kept to train students. Students have the option to take part in the indoor or outdoor sports activities.
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Rajasthan - Other
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |