Beauty & Fitness Colleges in Alwar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
There are 1 colleges offering Beauty & Fitness in Alwar. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Beauty & Fitness. Of all the cities, Maharashtra has the most Top Beauty & Fitness colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 146 Colleges |
| Delhi/NCR | 106 Colleges |
| Uttar Pradesh | 85 Colleges |
| Punjab | 76 Colleges |
| Rajasthan | 63 Colleges |
| Mumbai (All) | 63 Colleges |
| Madhya Pradesh | 61 Colleges |
| Delhi | 56 Colleges |
| Mumbai | 56 Colleges |
| Karnataka | 55 Colleges |
| Tamil Nadu | 53 Colleges |
| Pune | 52 Colleges |
| Uttarakhand | 51 Colleges |
| Gujarat | 45 Colleges |
| Haryana | 40 Colleges |
| West Bengal | 34 Colleges |
| Bangalore | 32 Colleges |
| Chhattisgarh | 31 Colleges |
| Jaipur | 27 Colleges |
| Kolkata | 25 Colleges |
Specializations
Beauty & Fitness offers diversified specialisations like Alternative Medicine, Beauty Culture & Cosmetology and Yoga. Refer the table below showing number of colleges offering each Beauty & Fitness specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Alternative Medicine | 1 Colleges |
| Beauty Culture & Cosmetology | 1 Colleges |
| Yoga | 1 Colleges |
| Naturopathy | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Beauty & Fitness in Alwar. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
There are 1 colleges offering Beauty & Fitness in Alwar. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Beauty & Fitness. Of all the cities, Maharashtra has the most Top Beauty & Fitness colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 146 Colleges |
| Delhi/NCR | 106 Colleges |
| Uttar Pradesh | 85 Colleges |
| Punjab | 76 Colleges |
| Rajasthan | 63 Colleges |
| Mumbai (All) | 63 Colleges |
| Madhya Pradesh | 61 Colleges |
| Delhi | 56 Colleges |
| Mumbai | 56 Colleges |
| Karnataka | 55 Colleges |
| Tamil Nadu | 53 Colleges |
| Pune | 52 Colleges |
| Uttarakhand | 51 Colleges |
| Gujarat | 45 Colleges |
| Haryana | 40 Colleges |
| West Bengal | 34 Colleges |
| Bangalore | 32 Colleges |
| Chhattisgarh | 31 Colleges |
| Jaipur | 27 Colleges |
| Kolkata | 25 Colleges |
Specializations
Beauty & Fitness offers diversified specialisations like Alternative Medicine, Beauty Culture & Cosmetology and Yoga. Refer the table below showing number of colleges offering each Beauty & Fitness specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Alternative Medicine | 1 Colleges |
| Beauty Culture & Cosmetology | 1 Colleges |
| Yoga | 1 Colleges |
| Naturopathy | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Beauty & Fitness in Alwar. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Beauty & Fitness Colleges in Alwar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On Beauty & Fitness Colleges in Alwar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
SunRise University is one of the eminnet university which offers quality education in UG and PG programmes. The university is recognised by the UGC and the member of AIU. SRU has top-notch infrastructure which is spread across 35+ acres of land. It has well-furnished classrooms, computer labs, a library, a sports complex, an auditorium, a hostel, a cafeteria and others. The university offers education under the guidance of experts.
Some medical field which offer best work and life balance are shown below -
Dentistry (BDS & MDS) – Fixed clinic hours, fewer emergencies.
Pharmacy (BPharm & MPharm) – Less stress compared to hospital-based jobs.
Physiotherapy (BPT & MPT) – Flexible working hours, minimal emergency calls.
Public Health & Community Medicine – Focus on preventive healthcare rather than emergency treatments.
Clinical Research & Medical Writing – Research-based work with no direct patient responsibilities.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Commonly asked questions On Beauty & Fitness Colleges in Alwar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
No, Shri Khushal Das University is not expensive.
SKDU fees range from Rs 15,000 to Rs 1,50,000 per year, depending on the degree level, duration and specialisation of the course. The college offers 156 courses at Certificate, UG, Ph.D, Diploma and PG programmes. Furthermore, SKDU offers 13 courses in BSc, 6 courses in BA at the UG level. At the PG level, the students can choose a wide range of specializations - 21 courses in MA, 15 course in MSc. Admission to SKDU courses are open for the academic year 2024-25. For admission the college conducts CBSE 12th. In addition to this, scores of RBSE 12th are accepted by SKDU.
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.