Beauty & Fitness Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
There are 4 of colleges in Jodhpur that offer Beauty & Fitness. 2 of public / government owned institutions and 1 of private owned institutions in the Jodhpur that provide the Beauty & Fitness.
Location wise
There are currently 4 colleges in Jodhpur that offer Beauty & Fitness. The most colleges offering Beauty & Fitness in Jodhpur are located in Maharashtra. For a thorough overview of the top states/cities offering the Beauty & Fitness in the given Jodhpur, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 146 Colleges |
| Delhi/NCR | 106 Colleges |
| Uttar Pradesh | 85 Colleges |
| Punjab | 76 Colleges |
| Rajasthan | 63 Colleges |
| Mumbai (All) | 63 Colleges |
| Madhya Pradesh | 61 Colleges |
| Delhi | 56 Colleges |
| Mumbai | 56 Colleges |
| Karnataka | 55 Colleges |
| Tamil Nadu | 53 Colleges |
| Pune | 52 Colleges |
| Uttarakhand | 51 Colleges |
| Gujarat | 45 Colleges |
| Haryana | 40 Colleges |
| West Bengal | 34 Colleges |
| Bangalore | 32 Colleges |
| Chhattisgarh | 31 Colleges |
| Jaipur | 27 Colleges |
| Kolkata | 25 Colleges |
Specializations
Colleges offering Beauty & Fitness in Jodhpur are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Beauty Culture & Cosmetology | 2 Colleges |
| Yoga | 2 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 2 Colleges |
| Makeup & Beautician | 2 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Beauty & Fitness in a Jodhpur, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offerin
There are 4 of colleges in Jodhpur that offer Beauty & Fitness. 2 of public / government owned institutions and 1 of private owned institutions in the Jodhpur that provide the Beauty & Fitness.
Location wise
There are currently 4 colleges in Jodhpur that offer Beauty & Fitness. The most colleges offering Beauty & Fitness in Jodhpur are located in Maharashtra. For a thorough overview of the top states/cities offering the Beauty & Fitness in the given Jodhpur, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 146 Colleges |
| Delhi/NCR | 106 Colleges |
| Uttar Pradesh | 85 Colleges |
| Punjab | 76 Colleges |
| Rajasthan | 63 Colleges |
| Mumbai (All) | 63 Colleges |
| Madhya Pradesh | 61 Colleges |
| Delhi | 56 Colleges |
| Mumbai | 56 Colleges |
| Karnataka | 55 Colleges |
| Tamil Nadu | 53 Colleges |
| Pune | 52 Colleges |
| Uttarakhand | 51 Colleges |
| Gujarat | 45 Colleges |
| Haryana | 40 Colleges |
| West Bengal | 34 Colleges |
| Bangalore | 32 Colleges |
| Chhattisgarh | 31 Colleges |
| Jaipur | 27 Colleges |
| Kolkata | 25 Colleges |
Specializations
Colleges offering Beauty & Fitness in Jodhpur are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Beauty Culture & Cosmetology | 2 Colleges |
| Yoga | 2 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 2 Colleges |
| Makeup & Beautician | 2 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Beauty & Fitness in a Jodhpur, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering Beauty & Fitness in Jodhpur are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 10th | 1 Colleges |
| ICSE | 1 Colleges |
| RBSE 10th | 1 Colleges |
Beauty & Fitness Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On Beauty & Fitness Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Some medical field which offer best work and life balance are shown below -
Dentistry (BDS & MDS) – Fixed clinic hours, fewer emergencies.
Pharmacy (BPharm & MPharm) – Less stress compared to hospital-based jobs.
Physiotherapy (BPT & MPT) – Flexible working hours, minimal emergency calls.
Public Health & Community Medicine – Focus on preventive healthcare rather than emergency treatments.
Clinical Research & Medical Writing – Research-based work with no direct patient responsibilities.
Commonly asked questions On Beauty & Fitness Colleges in Jodhpur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
No, Shri Khushal Das University is not expensive.
SKDU fees range from Rs 15,000 to Rs 1,50,000 per year, depending on the degree level, duration and specialisation of the course. The college offers 156 courses at Certificate, UG, Ph.D, Diploma and PG programmes. Furthermore, SKDU offers 13 courses in BSc, 6 courses in BA at the UG level. At the PG level, the students can choose a wide range of specializations - 21 courses in MA, 15 course in MSc. Admission to SKDU courses are open for the academic year 2024-25. For admission the college conducts CBSE 12th. In addition to this, scores of RBSE 12th are accepted by SKDU.