Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran
There are a 1 of colleges in a Baran in India that offer a Agriculture & Farm Engineering. There is a division of colleges by ownership, public / government: 1 that provide the Agriculture & Farm Engineering.
Location wise
Baran has 1 colleges presently offering Agriculture & Farm Engineering. Tamil Nadu has the highest number of Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran. Check out the table below for a detailed overview of the top states/cities providing Agriculture & Farm Engineering in Baran:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Civil Engineering | 1 Colleges |
| Computer Science Engineering | 1 Colleges |
| Electrical Engineering | 1 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 1 Colleges |
Entrance Exams
JEE Main is the most well-liked exam that Agriculture & Farm Engineering accepts in Baran. The table below displays the number of colleges that accept various exams:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| JEE Main | 1 Colleges |
| REAP | 1 Colleges |
There are a 1 of colleges in a Baran in India that offer a Agriculture & Farm Engineering. There is a division of colleges by ownership, public / government: 1 that provide the Agriculture & Farm Engineering.
Location wise
Baran has 1 colleges presently offering Agriculture & Farm Engineering. Tamil Nadu has the highest number of Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran. Check out the table below for a detailed overview of the top states/cities providing Agriculture & Farm Engineering in Baran:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Civil Engineering | 1 Colleges |
| Computer Science Engineering | 1 Colleges |
| Electrical Engineering | 1 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 1 Colleges |
Entrance Exams
JEE Main is the most well-liked exam that Agriculture & Farm Engineering accepts in Baran. The table below displays the number of colleges that accept various exams:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| JEE Main | 1 Colleges |
| REAP | 1 Colleges |
Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The college offers five Diploma courses offered by Jagannath University Jaipur. The courses include Diploma in Engineering, Diploma in Agriculture Extension Services, Diploma in Fire Safety Management, and others. The duration of the courses is one year. To be eligible for admission candidates are required to pass Class 12 from a recognised board and must apply and appear for the entrance exam followed by an interview round conducted by the university.
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Baran
Electrical Engineering professionals are engineering jack of all trades, as they make use of their knowledge of Physics and Mathematics along with computer programming skills to develop intricate circuit systems. These circuit boards run electrical signals to and from electrical components to accomplish everything from a mundane computer startup to controlling absolute power and precision of a rocket going out of earth's atmosphere.
Know more about -
The application process for Suresh Gyan Vihar University Jaipur is online. Students have to register online on the university's website and fill the application form. The admission is based on entrance tests mainly. Some course admission are also on merit-basis.
Some helpful tips for students starting their first year at Singhania University
The Bhagwant University declares its cut off marks every year after releasing results.The cut off marks is definitely important but mostly the result of class XII and graduation are taken into consideration.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |