Agriculture & Farm Engineering colleges in Sikar
In India, Agriculture & Farm Engineering is offered by 1 colleges in Sikar. Out of all these colleges providing Agriculture & Farm Engineering, split of colleges by ownership is private: 1.
Location wise
Agriculture & Farm Engineering colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Agriculture & Farm Engineering is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 1 colleges offering each Agriculture & Farm Engineering specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Mechanical Engineering | 16 Colleges |
| Electrical Engineering | 15 Colleges |
| Civil Engineering | 14 Colleges |
| Computer Science Engineering | 10 Colleges |
| Electronics Engineering | 8 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 3 Colleges |
| Artificial Intelligence & Machine Learning | 3 Colleges |
| Cyber Security | 2 Colleges |
| Power Engineering | 2 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Automobile Engineering | 1 Colleges |
| Biomedical Engineering | 1 Colleges |
| Biotechnology Engineering | 1 Colleges |
| Data Analytics | 1 Colleges |
| Forensic Science | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Mechatronics Engineering | 1 Colleges |
| Naval Architecture | 1 Colleges |
| Nuclear Engineering | 1 Colleges |
| Nuclear Medicine Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to Agriculture & Farm Engineering are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering Agriculture & Farm Engineering acce
In India, Agriculture & Farm Engineering is offered by 1 colleges in Sikar. Out of all these colleges providing Agriculture & Farm Engineering, split of colleges by ownership is private: 1.
Location wise
Agriculture & Farm Engineering colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Agriculture & Farm Engineering is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 1 colleges offering each Agriculture & Farm Engineering specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Mechanical Engineering | 16 Colleges |
| Electrical Engineering | 15 Colleges |
| Civil Engineering | 14 Colleges |
| Computer Science Engineering | 10 Colleges |
| Electronics Engineering | 8 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 3 Colleges |
| Artificial Intelligence & Machine Learning | 3 Colleges |
| Cyber Security | 2 Colleges |
| Power Engineering | 2 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Automobile Engineering | 1 Colleges |
| Biomedical Engineering | 1 Colleges |
| Biotechnology Engineering | 1 Colleges |
| Data Analytics | 1 Colleges |
| Forensic Science | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Mechatronics Engineering | 1 Colleges |
| Naval Architecture | 1 Colleges |
| Nuclear Engineering | 1 Colleges |
| Nuclear Medicine Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to Agriculture & Farm Engineering are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering Agriculture & Farm Engineering accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| JEE Main | 1 Colleges |
| REAP | 1 Colleges |
Agriculture & Farm Engineering colleges in Sikar
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Sikar
Shekhawati Group of Institutions has below criteria for taking admissions to it's various courses:
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| MBA/PGDM | Candidate must have passed Bachelor degree of minimum 3 years duration. Obtained at least 50% marks (45% marks in case of candidates belonging to reserved category such as SC, ST and Non creamy layer OBC and Non creamy layer MBC, PWD category only for relaxation in minimum academic qualification) in the qualifying examination. |
| M.Sc. | The candidate should have passed Graduation with mentioned Marks in concerned Subject. |
| M.A. | Students who have passed 10+2+3 (Any Stream) with mentioned aggregate at UG level or 55% at UG level in the particular subject, in which student is seeking admission at PG level |
| M.Com | Candidate with 55% at UG level in the particular subject, in which student is seeking admission at PG level is also eligible to apply. |
| B.A. | Students from outside of Rajasthan must have 60% at Sr Sec Examination from a recognized Board are eligible for admission in BA |
| BCA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| BBA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| B.Com | Students from outside of Rajasthan must have 60% at Sr Sec Examination from a recognized Board are eligible for admission in B.Com |
| B.Sc. | The maximum age limit is 25 years as on 01.01.2023 |
| UG Diploma | Students must have passed Senior Secondary with mandatory Subject OR as per Coordinator AHDP, RAJUVAS Bikaner. |
| B.Ed | Candidate must have passed graduation from a recognized university. |
| BNYS | Candidate must have passed 10+2 from a recognized board. |
| B.M.C. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The college offers five Diploma courses offered by Jagannath University Jaipur. The courses include Diploma in Engineering, Diploma in Agriculture Extension Services, Diploma in Fire Safety Management, and others. The duration of the courses is one year. To be eligible for admission candidates are required to pass Class 12 from a recognised board and must apply and appear for the entrance exam followed by an interview round conducted by the university.
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Sikar
Electrical Engineering professionals are engineering jack of all trades, as they make use of their knowledge of Physics and Mathematics along with computer programming skills to develop intricate circuit systems. These circuit boards run electrical signals to and from electrical components to accomplish everything from a mundane computer startup to controlling absolute power and precision of a rocket going out of earth's atmosphere.
Know more about -
The application process for Suresh Gyan Vihar University Jaipur is online. Students have to register online on the university's website and fill the application form. The admission is based on entrance tests mainly. Some course admission are also on merit-basis.
Some helpful tips for students starting their first year at Singhania University
The Bhagwant University declares its cut off marks every year after releasing results.The cut off marks is definitely important but mostly the result of class XII and graduation are taken into consideration.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |