Agriculture & Farm Engineering colleges in Ajmer
There are 1 of colleges in Ajmer that offer Agriculture & Farm Engineering. 1 of private owned institutions in the Ajmer that provide the Agriculture & Farm Engineering.
Location wise
There are currently 1 colleges in Ajmer that offer Agriculture & Farm Engineering. The most colleges offering Agriculture & Farm Engineering in Ajmer are located in Tamil Nadu. For a thorough overview of the top states/cities offering the Agriculture & Farm Engineering in the given Ajmer, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Colleges offering Agriculture & Farm Engineering in Ajmer are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science Engineering | 14 Colleges |
| Mechanical Engineering | 12 Colleges |
| Electrical Engineering | 10 Colleges |
| Civil Engineering | 9 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 7 Colleges |
| Electronics Engineering | 6 Colleges |
| Information Technology | 5 Colleges |
| Automobile Engineering | 3 Colleges |
| Communications Engineering | 3 Colleges |
| Power Engineering | 3 Colleges |
| Instrumentation Technology | 2 Colleges |
| Production Engineering | 2 Colleges |
| Robotics Engineering | 2 Colleges |
| Artificial Intelligence & Machine Learning | 2 Colleges |
| Aeronautical Engineering | 1 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Biomedical Engineering | 1 Colleges |
| Biotechnology Engineering | 1 Colleges |
| Construction Engineering | 1 Colleges |
| Embedded Systems & VLSI | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Agriculture & Farm Engineering in a Ajmer, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exa
There are 1 of colleges in Ajmer that offer Agriculture & Farm Engineering. 1 of private owned institutions in the Ajmer that provide the Agriculture & Farm Engineering.
Location wise
There are currently 1 colleges in Ajmer that offer Agriculture & Farm Engineering. The most colleges offering Agriculture & Farm Engineering in Ajmer are located in Tamil Nadu. For a thorough overview of the top states/cities offering the Agriculture & Farm Engineering in the given Ajmer, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Colleges offering Agriculture & Farm Engineering in Ajmer are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science Engineering | 14 Colleges |
| Mechanical Engineering | 12 Colleges |
| Electrical Engineering | 10 Colleges |
| Civil Engineering | 9 Colleges |
| Electronics & Communication Engineering | 7 Colleges |
| Electronics Engineering | 6 Colleges |
| Information Technology | 5 Colleges |
| Automobile Engineering | 3 Colleges |
| Communications Engineering | 3 Colleges |
| Power Engineering | 3 Colleges |
| Instrumentation Technology | 2 Colleges |
| Production Engineering | 2 Colleges |
| Robotics Engineering | 2 Colleges |
| Artificial Intelligence & Machine Learning | 2 Colleges |
| Aeronautical Engineering | 1 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Biomedical Engineering | 1 Colleges |
| Biotechnology Engineering | 1 Colleges |
| Construction Engineering | 1 Colleges |
| Embedded Systems & VLSI | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Agriculture & Farm Engineering in a Ajmer, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering Agriculture & Farm Engineering in Ajmer are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET | 1 Colleges |
Agriculture & Farm Engineering colleges in Ajmer
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Ajmer
The Bhagwant University declares its cut off marks every year after releasing results.The cut off marks is definitely important but mostly the result of class XII and graduation are taken into consideration.
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The college offers five Diploma courses offered by Jagannath University Jaipur. The courses include Diploma in Engineering, Diploma in Agriculture Extension Services, Diploma in Fire Safety Management, and others. The duration of the courses is one year. To be eligible for admission candidates are required to pass Class 12 from a recognised board and must apply and appear for the entrance exam followed by an interview round conducted by the university.
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Ajmer
Electrical Engineering professionals are engineering jack of all trades, as they make use of their knowledge of Physics and Mathematics along with computer programming skills to develop intricate circuit systems. These circuit boards run electrical signals to and from electrical components to accomplish everything from a mundane computer startup to controlling absolute power and precision of a rocket going out of earth's atmosphere.
Know more about -
The application process for Suresh Gyan Vihar University Jaipur is online. Students have to register online on the university's website and fill the application form. The admission is based on entrance tests mainly. Some course admission are also on merit-basis.
Some helpful tips for students starting their first year at Singhania University
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
SunRise University is one of the eminnet university which offers quality education in UG and PG programmes. The university is recognised by the UGC and the member of AIU. SRU has top-notch infrastructure which is spread across 35+ acres of land. It has well-furnished classrooms, computer labs, a library, a sports complex, an auditorium, a hostel, a cafeteria and others. The university offers education under the guidance of experts.