Agriculture & Farm Engineering colleges in Nagaur
In Nagaur, there are 1 Agriculture & Farm Engineering colleges.
Location wise
There are numerous colleges offering Agriculture & Farm Engineering in Nagaur. Out of which, Tamil Nadu and Uttar Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Colleges in Nagaur offers bundle of Agriculture & Farm Engineering specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Agriculture & Farm Engineering in Nagaur. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Civil Engineering | 4 Colleges |
| Electrical Engineering | 3 Colleges |
| Electronics Engineering | 3 Colleges |
| Mechanical Engineering | 3 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Automobile Engineering | 1 Colleges |
| Computer Science Engineering | 1 Colleges |
| Mechatronics Engineering | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Nagaur that prov
In Nagaur, there are 1 Agriculture & Farm Engineering colleges.
Location wise
There are numerous colleges offering Agriculture & Farm Engineering in Nagaur. Out of which, Tamil Nadu and Uttar Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 148 Colleges |
| Uttar Pradesh | 44 Colleges |
| Maharashtra | 42 Colleges |
| Andhra Pradesh | 32 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Coimbatore | 23 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Tamil Nadu - Other | 18 Colleges |
| Gujarat | 14 Colleges |
| Delhi/NCR | 14 Colleges |
| Namakkal | 14 Colleges |
| Chennai | 13 Colleges |
| Haryana | 11 Colleges |
| Salem | 11 Colleges |
| Karnataka | 10 Colleges |
| West Bengal | 10 Colleges |
| Tiruchirappalli | 10 Colleges |
| Chhattisgarh | 9 Colleges |
| Orissa | 9 Colleges |
| Telangana | 9 Colleges |
Specializations
Colleges in Nagaur offers bundle of Agriculture & Farm Engineering specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Agriculture & Farm Engineering in Nagaur. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Civil Engineering | 4 Colleges |
| Electrical Engineering | 3 Colleges |
| Electronics Engineering | 3 Colleges |
| Mechanical Engineering | 3 Colleges |
| Agriculture & Farm Engineering | 1 Colleges |
| Automobile Engineering | 1 Colleges |
| Computer Science Engineering | 1 Colleges |
| Mechatronics Engineering | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Nagaur that provide Agriculture & Farm Engineering are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 10th | 1 Colleges |
| ICSE | 1 Colleges |
| RBSE 10th | 1 Colleges |
Agriculture & Farm Engineering colleges in Nagaur
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Nagaur
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The college offers five Diploma courses offered by Jagannath University Jaipur. The courses include Diploma in Engineering, Diploma in Agriculture Extension Services, Diploma in Fire Safety Management, and others. The duration of the courses is one year. To be eligible for admission candidates are required to pass Class 12 from a recognised board and must apply and appear for the entrance exam followed by an interview round conducted by the university.
Commonly asked questions On Agriculture & Farm Engineering colleges in Nagaur
Electrical Engineering professionals are engineering jack of all trades, as they make use of their knowledge of Physics and Mathematics along with computer programming skills to develop intricate circuit systems. These circuit boards run electrical signals to and from electrical components to accomplish everything from a mundane computer startup to controlling absolute power and precision of a rocket going out of earth's atmosphere.
Know more about -
The application process for Suresh Gyan Vihar University Jaipur is online. Students have to register online on the university's website and fill the application form. The admission is based on entrance tests mainly. Some course admission are also on merit-basis.
Some helpful tips for students starting their first year at Singhania University
The Bhagwant University declares its cut off marks every year after releasing results.The cut off marks is definitely important but mostly the result of class XII and graduation are taken into consideration.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |