Best History Colleges in Ajmer - Courses, Fees, Admissions 2026
There are 6 History colleges in Ajmer. Of the total number of colleges offering History, split of colleges by ownership is public / government: 5 & private: 1;
Location wise
Ajmer is home to 6 History. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 738 Colleges |
| West Bengal | 366 Colleges |
| Karnataka | 315 Colleges |
| Uttar Pradesh | 301 Colleges |
| Andhra Pradesh | 285 Colleges |
| Bihar | 285 Colleges |
| Orissa - Other | 261 Colleges |
| Maharashtra | 235 Colleges |
| Telangana | 228 Colleges |
| Assam | 212 Colleges |
| Tamil Nadu | 204 Colleges |
| Rajasthan | 197 Colleges |
| Kerala | 149 Colleges |
| Madhya Pradesh | 139 Colleges |
| Delhi/NCR | 134 Colleges |
| Jharkhand | 127 Colleges |
| Punjab | 103 Colleges |
| Assam - Other | 102 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Bangalore | 86 Colleges |
There are 6 History colleges in Ajmer. Of the total number of colleges offering History, split of colleges by ownership is public / government: 5 & private: 1;
Location wise
Ajmer is home to 6 History. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 738 Colleges |
| West Bengal | 366 Colleges |
| Karnataka | 315 Colleges |
| Uttar Pradesh | 301 Colleges |
| Andhra Pradesh | 285 Colleges |
| Bihar | 285 Colleges |
| Orissa - Other | 261 Colleges |
| Maharashtra | 235 Colleges |
| Telangana | 228 Colleges |
| Assam | 212 Colleges |
| Tamil Nadu | 204 Colleges |
| Rajasthan | 197 Colleges |
| Kerala | 149 Colleges |
| Madhya Pradesh | 139 Colleges |
| Delhi/NCR | 134 Colleges |
| Jharkhand | 127 Colleges |
| Punjab | 103 Colleges |
| Assam - Other | 102 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Bangalore | 86 Colleges |
Best History Colleges in Ajmer - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best History Colleges in Ajmer - Courses, Fees, Admissions 2026
Maharshi Dayanand Saraswati University Ajmer generally does not offer direct admissions. Though admissions to most programmes are merit-based, students still have to meet the basic eligibility and clear the cutoff. The admission chances depend on competition, intake, and programme.
Commonly asked questions On Best History Colleges in Ajmer - Courses, Fees, Admissions 2026
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| M.A. | Candidate must have completed graduation with mentioned marks. |
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| B.Ed | Candidate must have completed Bachelor's Degree or Master's Degree with at least mentioned marks for general category candidate and at least 45% marks for SBC, physically challenged, widow or divorcee women candidates of Rajasthan. Studied two school teaching subject for at least two years at his/her Bachelor's or Master's Degree Examination. |
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University, Jaipur offers PG, UG, and other courses to students. These courses are provided across Engineering, Commerce, and various other streams. At undergradaute level, college offers four-year BDes, BTech, three-year BSc, and other courses to students. At postgradaute level, Amity University Jaipur offers BSc,9 BSc,5 and other courses to students.
Commonly asked questions On Best History Colleges in Ajmer - Courses, Fees, Admissions 2026
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
Yes, Poornima University admissions 2026 are open for its various courses. Candidates can get admission to UG courses only if they have completed Class 12. Graduation is the minimum required to get admission to PG courses. The selection criteria will differ course-wise. Further, Poornima University admissions are both merit and entrance-based. The university conducts its own entrance exam as well as accepts national-level entrance exams such as NATA, UGC NET etc. for providing admission to specific courses.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.