Computer Science colleges in Jhunjhunu
In India, 2 of colleges in Jhunjhunu offer Computer Science. 2 private colleges among all of these colleges offering Computer Science.
Location wise
Computer Science colleges in Jhunjhunu are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
Computer Science in Jhunjhunu is offered in diversified specialisations such as Chemistry, Mathematics, Zoology etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 30 Colleges |
| Mathematics | 17 Colleges |
| Zoology | 16 Colleges |
| Botany | 15 Colleges |
| Physics | 12 Colleges |
| Computer Science | 2 Colleges |
| Microbiology | 2 Colleges |
| Agriculture | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Biology | 1 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Forensic Science | 1 Colleges |
| Veterinary Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to Computer Science colleges in Jhunjhunu. The table below compromises the top entrance exams accepted in various Computer Science colleges in Jhunjhunu:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
In India, 2 of colleges in Jhunjhunu offer Computer Science. 2 private colleges among all of these colleges offering Computer Science.
Location wise
Computer Science colleges in Jhunjhunu are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
Computer Science in Jhunjhunu is offered in diversified specialisations such as Chemistry, Mathematics, Zoology etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 30 Colleges |
| Mathematics | 17 Colleges |
| Zoology | 16 Colleges |
| Botany | 15 Colleges |
| Physics | 12 Colleges |
| Computer Science | 2 Colleges |
| Microbiology | 2 Colleges |
| Agriculture | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Biology | 1 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Forensic Science | 1 Colleges |
| Veterinary Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to Computer Science colleges in Jhunjhunu. The table below compromises the top entrance exams accepted in various Computer Science colleges in Jhunjhunu:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
Computer Science colleges in Jhunjhunu
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Jhunjhunu
Some helpful tips for students starting their first year at Singhania University
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
NIMS University Jaipur offers decent placements annually for various courses like MBA, MCA and BTech, etc. In 2025, the participating recruiters presented various placements to the batch 2024. As per the latest report, 71 recruiter participated during NIMS University Jaipur placements for the School of Engineering and presented 215 job offers to the students of the batch 2025. Similarly, 42 recruiter participated for the School of Business placements and presented 153 job offers to the students of the batch 2025.
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Jhunjhunu
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
NIIT University programmes range from the UG to doctoral levels in Computer Science & Engineering, Geographical Information Systems, Electronics & Communication, Biotechnology, Educational Technology & Management Sciences. At the UG level, the university gives BTech programmes to students. BTech is available in various specialisations such as Biotechnology, Computer Science & Engineering, Cyber Security, & others, BBA, & Dual Degree Integrated MBA. At the PG level, the available programmes are MTech, integrated MBA, and others.